Napady częstoskurczu u trzydziestolatka

Dzień dobry, mój problem polega na tym, że w ciągu 5 miesięcy miałem napad częstoskurczu lub tachykardii, która przechodziła w tachyarytmię. Czułem wtedy szybkie bicie serca, a zarazem nierówne, tak jakby z pauzą, potem szybko i wolno. Po 20-30 min. wszystko ustępowało. Oczywiście EKG nic nie wyłapało. Podczas ataków nie tracę świadomości ani nie kręci mi się w głowie. Co to w takim razie może być? Dlaczego podczas tych arytmii nie mam typowych objawów jak omdlenia, słabość, utrata świadomości. Czy to na pewno coś z sercem, czy z głową? Mam 34 lata i nieznaczną nadwagę. Po pierwszym ataku pojechałem do szpitala, zrobili EKG, na którym wyszło tylko przyspieszone tętno (120), potas w normie (bliżej dolnej normy 3.8), magnez ok. Wszystkie inne wyniki krwi były ok. Zrobiłem też tarczycę (idealnie w połowie normy), żelazo w dolnej granicy (65 a norma 60-170), cholesterol (176), Trójglicerydy (86).

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam!

Warto zwrócić uwagę w jakich sytuacjach występowały zgłaszane przez Pana dolegliwości. Tachykardia, czyli przyspieszenie akcji serca powyżej stu uderzeń na minutę zwykle występuje wskutek wysiłku fizycznego bądź zdenerwowania.
Wspomniał Pan, że odczuwa niemiarowe bicie serca, natomiast badanie EKG nie wykazuje żadnych zmian. W wykrywaniu krótkich arytmii stosuje się zapis 24-h EKG, tzn. Holter EKG, a także monitorowanie EKG przez telefon, kiedy to nie trzeba się ograniczać do okresu 24-godzinnego.

Omdlenie, czy inne objawy zaburzeń świadomości nie muszą występować w każdym przypadku zaburzeń rytmu serca. Zwykle towarzyszą tylko poważnym, ciężkim arytmiom, które wymagają natychmiastowego leczenia.

Jeżeli wyniki wszystkich badań będą prawidłowe i nie będzie możliwe ustalenie przyczyny organicznej dolegliwości można udać się do psychiatry lub psychoterapeuty i określić wskazania do leczenia.

Pozdrawiam serdecznie!