Narzeczony pali marihuanę - czy jest ryzyko chorego potomstwa?

Witam, moje pytanie dotyczy mojego narzeczonego, z którym to chcielibyśmy postarać się o dziecko, jednak problem tkwi w tym, że on od wielu lat (ok. 10) pali regularnie marihuanę, mniej więcej codziennie, raz więcej raz mniej i boję się bardzo, że nasze dzieci mogą być niepełnosprawne, jednak nie wiem czy to w ogóle wpływa na potomstwo. Dodam, że oboje jesteśmy przed 30, ja nie palę marihuany, papierosy rzuciłam, alkohol okazjonalnie, uprawiam sport dosyć regularnie, zaś mój partner nie pali papierosów, nie pije alkoholu i nie uprawia sportów, prowadzi osiadły tryb życia - jest ryzyko chorego potomstwa? Oczywiście przeprowadzimy badania, jednak chciałabym mieć jakieś rozeznanie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Palenie marihuany, podobnie jak nikotyny, może negatywnie wpływać na płodność u mężczyzn. Efekty ekspozycji na kanabinole w trakcie ciąży potwierdzono szeregiem badań, należą do nich np. niska waga urodzeniowa dziecka, zaburzenia funkcji poznawczych, negatywny wpływ na pamięć i koncentrację, nadmierna impulsywność. Dotyczą one sytuacji, gdy pali marihuanę ciężarna. Brakuje natomiast danych, które określałyby wpływ palenia marihuany przez ojca dziecka.

Należy wziąć jednak pod uwagę bierną ekspozycję na dym, jeśli partner pali w tym samym pomieszczeniu. W przypadku opieki nad noworodkiem - również to, że dym osiada na ubraniu palacza i meblach w jego otoczeniu.

Z pozdrowieniami