Nasilająca się senność, depresja i schizofrenia

Od wielu lat zauważyłem, że śpię co raz dłużej. Żeby się wyspać potrzebuję 10-12h. Jak zbudzę się wcześniej to zasypiam nawet na siedząco. W dzień raczej nie czuję się senny. Choruję na schizofrenię (1 krótki epizod do tej pory) i często nawracają u mnie depresje, które jeszcze bardziej nasilają senność. Ta nadmierna senność nie przeszkadza mi bo jestem na rencie ale zamierzam podjąć pracę i wtedy może być problem ze wstawaniem. Można coś z tym zrobić? Neurolog i psychiatra zignorowali to.

Witam, może Pan porozmawiać na ten temat z psychologiem, wspólnie spróbujecie ustalić plan dnia, który pomoże się Panu zmobilizować przynajmniej w pewnym zakresie i ułatwi późniejsze przystosowanie się do nowych zawodowych wyzwań. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry,

prawdopodobnie odczuwa Pan senność na skutek przyjmowania leków. Powinien Pan jeszcze raz porozmawiać z lekarzem psychiatrą i jasno przedstawić swoje obawy (tzn. że czuje Pan, że ciężko będzie Panu rano wstać do pracy, a bardzo Panu na tym zależy).

Absolutnie odradzam zmniejszanie dawek lub odstawianie leków na własną rękę! W przypadku Pana choroby farmakoterapia to podstawa - zwłaszcza, jeżeli planuje Pan podjęcie pracy.

Pozdrawiam, Natalia Słowik

Witam,
Z przyjmowaniem leków psychotycznych wiążą się skutki uboczne min. senność, trudności w koncentracji. Nie pisze Pan o tym, czy przyjmuje jakieś leki.
Jak by jednak szukała kontaktu z psychiatrą, można skonsultować problem z innym lekarzem.
Nie jestem lekarzem ale może trzeba zmienić dawki, porę przyjmowania itd.

Pozdrawiam
Milena Goncerz

Witaj,
być może leki w jakims stopniu wpływaja na Twoją aktywnośc,ale z psychologicznego punktu widzenia pozytywnym objawem jest chęc podjęcia pracy i od niej będzie w dużej mierze zależała motywacja oraz-w aspekcie fizjologicznym również stan pobudzenia lub senności.Gdybys spróbował sesjii z terapeutą lub coachem,na pewno pomogliby Ci sprecyzować najlepszą dla dobrego nastroju ścieżkę zawodową a nawet sposób na aktywnośc w ogóle.
Więc spróbuj.

Witam
Nie każdej osobie wystarczy 8 godzin snu :) Nie wspomniał Pan nic o psychoterapii, warto podjąć się jej - żeby zredukować depresję. Jeśli nie czuje się Pan komfortowo w relacji z psychiatrą/ neurologiem, można zmienić specjalistę
i zasięgnąć rady innej osoby.
Pozdrawiam serdecznie