Nastoletnie smutki i obawy

Mam pewien problem. Może zacznę od tego, że mam 13 lat. Od jakiegoś czasu, nie wiem, może od roku lub około, czuję smutek i przygnębienie. Jest mi naprawdę ciężko i nie wiem co mam robić. Sama się zastanawiam, jak mogłam tak długo to wytrzymać. Oprócz tego mam jeszcze inne dolegliwości, np. nie mogę spać, budzę się w nocy, nic mnie nie cieszy, nie mogę sobie znaleźć miejsca, często coś mnie boli, najczęściej głowa, nic mi się nie chce, nie mam energii, nie potrafię się na niczym skupić, wiele rzeczy wylatuje mi z głowy, pogorszyłam się w nauce, nie cieszy mnie już wychodzenie gdzieś.

Nie mam przyjaciół, czuję się brzydka, gruba i niepotrzebna. A w dodatku boję się śmierci, cały czas o tym myślę. I o tym, że życie jest bez sensu. Ciągle chce mi się płakać. Boli mnie to, że nikt nie widzi, że coś jest ze mną nie tak. Czuję się samotna. Nie mogę już tak dłużej żyć... Strasznie bym chciała, aby wszystko już było dobrze. Abym mogła się cieszyć życiem... Jak inni... Wydaje mi się, że już nigdy nic dobrego mnie nie spotka, a nawet jak spotka, to nie będę umiała się tym cieszyć.

Witaj!

Na podstawie listu nie mogę postawić diagnozy, ale opisane przez Ciebie dolegliwości mogą wskazywać na depresję. Powinnaś jak najszybciej udać się do poradni zdrowia psychicznego. Opowiedz rodzicom o swoim problemie. Ponieważ jesteś niepełnoletnia, w poradni powinno towarzyszyć Ci jedno z nich.

Pamiętaj, depresja to choroba, którą się leczy, tak samo jak leczy się np. zapalenie płuc. Po zakończonym leczeniu będziesz funkcjonować tak, jak przed zachorowaniem. Tak że głowa do góry, z pomocą specjalisty szybko wrócisz do zdrowia i będziesz cieszyć się życiem tak, jak inne nastolatki. Masz dopiero 13 lat. W życiu czeka Cię jeszcze wiele pięknych chwil, tylko najpierw musisz wyzdrowieć. Dlatego bardzo Cię proszę, jak najszybciej porozmawiaj z rodzicami i poproś, żeby umówili Cię na wizytę w poradni. Jeśli będziesz z tym zwlekać, objawy będą się tylko nasilać.