Natręctwa dotyczące mycia rąk i twarzy

Witam. Mam dość nietypowy problem, mianowicie zbyt często myję ręce i twarz. Zawsze byłam 'czyściochem' ale to już przesada. Ciągle jak mam na sobie podkład puder itp to myślę o tym, że już bym poszła go zmyć a jak jestem w domu to potrafię co godzine-dwie myć twarz! Gdy wejdę do łazienki a nie umyje twarzy i rąk to czuję się dziwnie i mam wrażenie strasznie zapchanych porów i ogólnie łojotoku. Boję się, że to jakiś problem psychiczny bo to jest po prostu głupie ale i strasznie męczące. Pozdr :)

Mgr Agata Kulpa-Kulpińska

Szanowna Pani,
a jak Pani poczułaby się nie ulęgając potrzebie mycia? A jakie emocje towarzyszą sytuacji w, której czuje Pani przymus mycia?
Zachowania, które Pani opisuje mogą być przejawem nerwicy.
Jeśli zachowania męczą Panią a jednocześnie trudno jest z nich zrezygnować to zachęcam do spotkania się ze specjalistą: psychoterapeutą lub psychiatrą.
Pytania do zgłębienia: jakie znaczenie ma mycie? O czym Pani nie myśli kiedy uwaga jest skupiona na potrzebie czyszczenia, czyli co zostaje poza świadomością jeśli na pierwszym planie jest silna potrzeba mycia?
Pozdrawiam
Agata Kulpa-Kulpińska

Witam. To jest psychiczny problem i dobrze to Pani czuje. Zachęcam do wizyty psychiatrycznej oraz psychoterapii.
Magdalena Brabec