Nawracające zapalenie oskrzeli u dziecka: co robić?

Mój synek ma 1,5 roku. Wcześniej zdarzały mu się sporadycznie zapalenia oskrzeli. Był wtedy leczony antybiotykiem i miał inhalacje z dodatkiem B***. Od września tego roku jest dużo gorzej. Syn 17.09. dostał zapalenia oskrzeli, brał antybiotyk, 20.09. zauważyłam, że ma bardzo powiększone węzły chłonne pod uszami. Były to ogromne kule widoczne gołym okiem. Po badaniach krwi i moczu, które zlecił pediatra i wizycie u laryngologa trafiliśmy do szpitala, z podejrzeniem paciorkowcowego zapalenia gardła. w końcu okazało się, że to mononukleoza cytomegalowirusowa. 25.09., jeszcze podczas pobytu w szpitalu syn miał kolejne zapalenie oskrzeli. Wtedy też miał inhalacje z B**** i P****. Kolejny raz trafiliśmy do szpitala 12.11. z podejrzeniem obturacyjnego zapalenia oskrzeli. Syn miał problemy z oddychaniem, jego klatka piersiowa po prostu nie nadążała za jego oddechem. Ponieważ miał zrobione rtg płuc to wiedzieliśmy, że to zapalenie płuc, nie wiem jak często mogło mieć to jeszcze miejsce, bo nie miał robionego rtg. W tym miesiącu syn również miał obturacyjne zapalenie oskrzeli, dostaliśmy skierowanie do szpitala, ale ponieważ źle znosi te pobyty zdecydowałam, że spróbujemy najpierw leczenia w domu. Na szczęście nie było trzeba jechać do szpitala.13.12 skończył brać antybiotyk, a już 24.12. znowu się rozchorował. Teraz obecnie ponownie ma zapalenie oskrzeli, dostaje antybiotyk C**** oraz inhalacje. Temperatura mieści się w granicach 38,5. Syn obecnie bierze B*** na wzmocnienie odporności oraz od 17.12. V***, mimo to, wciąż choruje i zawsze ma dusznościi. Co mogę jeszcze zrobić, do jakich lekarzy się udać i jakie badania wykonać, żeby mu pomóc? Syn waży zaledwie 11 kg i te kolejne choroby bardzo go osłabiają. Za każdym razem jest leczony antybiotykiem i są to różne leki. Mam jeszcze starszego syna ( 3 lata ), ale on nie choruje za każdym razem, gdy młodszy jest chory, a jeśli tak to kończy się tylko na wodnistym katarze. Jeśli chorują obaj to najczęściej zaczyna się u starszego, u którego jest podejrzewana alergia, ale żadnych badań w tym kierunku nie miał robionych, a zapobiegawczo przyjmuje codziennie C*** w kroplach. Bardzo proszę o jakąkolwiek wskazówkę, bo nie wiem co robić.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Objawy występujące u Pani syna wymagają diagnostyki u lekarza specjalisty. Mogą one bowiem wskazywać na chorobę leżącą u podłoża tych nawracających zapaleń oskrzeli. Warto, aby zwróciła Pani uwagę na inne występujące objawy. Czy dziecko rozwija się wolniej w stosunku do rówieśników, słabo przyrasta na wadze, czy nie występują u niego biegunki, jak wygląda stolec? Ważnym pytaniem jest również, czy dziecko miało wykonywane badania przesiewowe w kierunku mukowiscydozy. Słony pot dziecka może być pierwszym objawem tej choroby. W przypadku uzasadnionego podejrzenia lekarz zleci wykonanie chlorków w pocie lub badania genetycznego. Powtarzające się duszności oraz nawracające zapalenia oskrzeli mogą również świadczyć o astmie oskrzelowej albo o refluksie żołądkowo-przełykowym. Dla oceny refluksu duże znaczenie ma pH-metria czyli badanie polegające na ocenie odczyny w przełyku. Na refluks mogą również wskazywać wymioty i zaburzenia połykania. Konsultacja z lekarzem specjalistą – w tym przypadku pulmonologiem umożliwi ukierunkowanie badań diagnostycznych i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.