Nawroty zgagi przy refluksie żołądkowo-przełykowym pomimo stosowania pantoprazolu

Witam. Od ponad 5 lat przyjmuję regularnie pantoprazol 20mg w jednej dawce -rano. Mimo to nadal występuje u mnie refluks żołądkowo-przełykowy, często uzależniony od diety (kawa, alkohol, pomidory, cebula, ostre przyprawy, słodycze ...). Czy zwiększenie dawki z 20 do 40mg jednorazowo lub w dwóch dawkach, np rano i wieczorem po 20mg, mogło by rozwiązać problem nawrotu zgagi ? Czy picie większej ilości wody (gazowanej lub nie), może łagodzić ten stan oraz czy pantoprazol ma wpływ na nadwagę?

Woda pomaga. Pantoprazol obniża kwasowość treści żołądkowej, większa ilość może przyhamować trawienie i zmniejszyć skutki zgagi. Zamiast tego będzie np. bolał brzuch w dolnej części, bo do jelit dostanie się gorzej strawiony pokarm. Proszę dostosować dietę do swoich możliwości.