Nerwica, deprsja, fobia społeczna - jak z tego wyjść?

Mam 24 lata. Dwukrotnie byłem hospitalizowany z powodu depresji. Podczas ostatnich lat los doświadczył mnie dość srogo (jak na moja wytrzymałość). Aktualnie mam poważne kłopoty finansowe, w wypadku została uszkodzona moja dłoń. Czuję się jak jakieś dziwadło. Popadłem w fobię społeczną z silnymi lękami. Boję się wychodzić z domu. Nie potrafię podjąć żadnej pracy. Buduję masę obaw przed jakimkolwiek działaniem. Wstydzę się swojej uszkodzonej dłoni. Obawiam się, że przerodzi się to w jakiś socjopatyzm... Może już nawet jestem jakimś marginesem społecznym? Biorę leki na depresję. Zapisałem się na psychoterapie. Tylko co ja zrobię jak to nie pomoże? Jestem bliski dna. Proszę o pomoc. Wiem, że społeczeństwo nie jest tak delikatne i pomocne, a ja jestem człowiekiem dosyć wrażliwym. Czasem wydaje mi się, że gdyby tylko coś mi się powiodło w życiu wyszedł bym z tego doła, ale jak tu zrobić w lękach i strachu pierwszy krok?

Witam!
Pana sytuacja jest trudna, a jej obiektywna ocena przez Pana może być zaburzona z powodu odczuwanych silnych emocji. Mimo problemów radzi Pan sobie i stara się przezwyciężać trudności. To bardzo pozytywne działania, które mogą pomóc Panu w poradzeniu sobie z problemami.
Świetnie, że zapisał się Pan na psychoterapię. Warto, żeby Pan wiedział, że jej efekty zależą w dużej mierze od Pana. Jeśli podejdzie Pan do niej z zaangażowaniem i motywacją do pracy nad swoimi problemami, to ma Pan szanse na powrót do równowagi wewnętrznej. Jednak psychoterapia jest procesem długotrwałym, dlatego warto, żeby nie zniechęcał się Pan tym, że pierwsze spotkania nie przynoszą widocznych efektów. Aby poradzić sobie z psychicznymi problemami potrzeba czasu, stąd też efekty terapii mogą być odczuwalne dopiero po dłuższym czasie.
Warto, żeby starał się Pan myśleć pozytywnie i zauważać swoje, nawet bardzo drobne sukcesy. Takie nastawienie może pomóc w pracy nad problemami i przyspieszyć powrót do równowagi.

Pozdrawiam

Witam,

wskazane kompleksowe leczenie metodą psychoterapii indywidualnej i grupowej, grupy wsparcia, warsztaty, w oddziale dziennym lub stacjonarne, pomocna mogłaby się okazać psychoterapia poznawczo - behawioralna, w Internecie może Pan odnaleźć placówki w swojej miejscowości, proszę pamiętać nie ma sytuacji bez wyjścia, czasem trzeba doświadczyć z pozoru beznadziejnej sytuacji, by móc uwierzyć w swój potencjał. Pomoc można uzyskać w Interwencji kryzysowej, w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ).

Pozdrawiam serdecznie