Nerwica lękowa i ciąża

Choruję na nerwice lękową aktualnie przerwana kuracja lekami bo jestem w ciaży. Boję się że mogę urodzić chore dziecko czy może tak być? Czy moje dziecko będzie zdrowe?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Mgr Jakub Bieniecki
Mgr Jakub Bieniecki Psychoterapeuta, Zielona Góra
52 poziom zaufania

Obawy związane z urodzeniem chorego dziecka (jeśli nadmierne) mogą mieć związek z rodziną (jeśli to pierwsza ciąża), To trochę tak, jakby to był lęk kogoś z rodziny. Może w rodzinie jest/było chore dziecko? Odnalezienie przyczyn tego stanu rzeczy jest kwestią psychoterapii. Oczywiście to lekarze powinni poinformować Panią o stanie zdrowia i rozwoju dziecka. Proszę pozwolić sobie na pozytywne fantazjowanie odnośnie dziecka, opieki, zabawy z dzieckiem, itp. Może Pani kupić już dziecku jakąś zabawkę, pluszaka. Proszę rozmawiać z dzieckiem, cieszyć się nim. W przypadku ataków paniki proszę zadbać o bliskość męża (np. telefonicznie jeśli fizycznie nieobecny - wcześniej uzgodnić); ewentualnie matki, jeśli relacje są w porządku. Pozdrawiam.

Mgr Agnieszka Glica
Mgr Agnieszka Glica Psycholog, Katowice
55 poziom zaufania

Witam, nerwica nie jest chorobą genetyczną, lecz wynika z nierozwiązanych wewnętrznych konfliktów i lęków osoby na nią cierpiącej. Ważne jest z pewnością, aby Pani zajęła się sobą i skorzystała z konsultacji psychoterapeutycznej, aby poznać źródło swoich trudności. Ponieważ w przyszłości swoje lęki nieświadomie może Pani przenieść na dziecko. To co rodzic robi dla siebie, w dbałości o swoje zdrowie psychiczne wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Nerwica jest chorobą w której leki działają doraźnie i jedynie uspakajają objawy, nie eliminując ich. Leczenie nerwicy wymaga pracy terapeutycznej. Pozdrawiam

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty