Nerwica wegetatywna oraz uczucie pełności w żołądku, bóle pleców, biegunki i zawroty głowy

Mam 23 lata od 11-stu choruję na nerwicę wegetatywną (objawia się ściskiem w gardle, powodujący mdłości). Niestety od lutego 2014r. - BEZ CHWILI PRZERWY: pełność żołądka, bardzo silne mdłości, ból pleców (przy okresie silny ból krzyża) nagłe biegunki, zawroty głowy. Mimo leków od gastrologa, nie mogę jeść, spać, a objawy nie mijają (kiedy nie jem nic, jest trochę lepiej). Mój organizm jest wyczerpany - schudłam 6 kilo w półtora tygodnia. Co się dzieje, co mam robić???

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane dolegliwości mogą mieć wiele przyczyn, w tym mogą być wynikiem schorzeń przewodu pokarmowego lub zaostrzenia nerwicy. Przede wszystkim powinna Pani zatem skonsultować się ze specjalistą gastrologiem, który przeprowadzi dokładniejszą diagnostykę (być może konieczne będzie wykonanie badań endoskopowych). Jeśli wyniki badań będą prawidłowe, a stosowane leczenie gastrologiczne nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, proszę skonsultować się ze specjalistą psychiatrą. Być może konieczna jest modyfikacja leczenia (wdrożenie nowych leków/zwiększenie dawek).

Proszę Pani,
Proszę spróbować kontaktu z psychiatra lub psychologiem. Jeśli Pani objawy nie mają przyczyny organicznej istnieje prawdopodobieństwo, że to problemy natury psychologiczne grają tu rolę. Psychoterapia może Pani w znaczący sposób poprawić jakość życia i funkcjonowania.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski