Nie jestem pewna czy mam okres - czy mogę rozpocząć antykoncepcję?

Czekam na pierwszy dzień miesiączki abym mogła rozpocząć zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Jest 32 dzień cyklu, a ja mam tylko brązowe skrzepy krwi w małej ilości, przy tym występują silne bóle jajników i bóle krzyżowe pleców w okolicy lędźwiowej. Zawsze miesiączkę dostawałam ok 24-28 dnia cyklu, tym razem cykl wyjątkowo pierwszy raz się wydłużył. W ciąży raczej nie jestem, bo ostatnia wizyta u ginekologa była 24 stycznia. Wiem, że na jednym z jajników mam małego torbiel. Czy to może być przyczyną opóźnienia okresu, albo tak skąpej miesiączki. Nadmieniam, że zażyłam dzisiaj 1 tabletkę z opakowania. Czy zrobiłam dobrze?    

KOBIETA ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Pierwszą tabletkę z opakowania powinna Pani zażyć, zgodnie z ulotką pierwszego dnia miesiączki. Umożliwia to uzyskanie pełnej ochrony antykoncepcyjnej wraz z zażyciem pierwszej tabletki. Plamienia teoretycznie również uznawane są za pierwszy dzień miesiączki. Ponieważ jednak mogą ją wyprzedzać o kilka dni, przez kolejne 7 dni od zażycia pierwszej tabletki proszę stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne.
Opisana przez Panią zmiana na jajniku jak najbardziej mogła wpłynąć na opóźnienie miesiączki. Warto byłoby jednak, pomimo wizyty u ginekologa wykluczyć ciążę. Zarówno bowiem badanie ginekologiczne jak i usg nie są w stanie wykryć ciąży na wczesnym etapie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty