Czy to powrót depresji?

Mam 22 lata. Dwa lata temu rozpoznano u mnie zaburzenia depresyjno-lękowe. Przeszedłem terapię grupową, podczas której nie potrafiłem się otworzyć. Lekarz psychiatra przepisał mi citabax i spamilan. Od tamtego czasu nie mam już lęków, leczę się z powodu zaburzeń depresyjnych. Po pewnym czasie zacząłem czuć się dobrze (po upływie około pół roku), więc samowolnie zaprzestałem brać leki. Gdy wróciłem do lekarza po półrocznej przerwie, powiedział, że wszystko jest w porządku i przepisał leki w mniejszych dawkach. Od paru tygodni (wnioskuję, że nawet ponad miesiąc), wpadam w apatię, czuję się źle, jestem osamotniony, nie mam czasami siły by wstać z łóżka, unikam znajomych, źle sypiam. Sygnalizowałem to lekarzowi który mam wrażenie zbagatelizował sprawę, na zaburzenia snu przepisał mi Hydroksyzynę, która nie pomaga. Nie wiem co robić, czy to może być objaw narastającej depresji?

MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Szanowny Panie
Opisane przez Pana dolegliwości mogą wskazywać na nawrót depresji. Z maila wnioskuję, że ostatnio był Pan u lekarza przed około miesiącem a prowadzone leczenie nie przyniosło poprawy Pana samopoczucia. Myślę, że jest to sygnal, że należałoby zmodyfikować prowadzone leczenie, może pomyśleć o zmianie leku przeciwdepresyjnego. Te decyzje powinien jednak podejmować lekarz psychiatra. Samowolne odstawianie leków przeciwdepresyjnych bez konsultacji z psychiatrą prowadzi zazwyczaj do pogorszenia stanu psychicznego i nawrotu dolegliwości. Pacjenci często interpretują chwilową poprawę samopoczucia jako właściwy moment do odstawiania leków, zazwyczaj jednak to poczucie jest złudne. Jeśli czuje Pan, że lekarz, u którego Pan się leczy bagatelizuje Pana dolegliwości to czas chyba pomyśleć o zmianie specjalisty. W leczeniu chorób psychicznych kluczowe znaczenie ma bowiem zaufanie do lekarza, dobra współpraca lekarz pacjent i wypełnianie zaleceń psychiatry. Może po zmianie lekarza nabierze Pan zaufania co do obiektywnosci oceny i zasadności prowadzonego leczenia, łatwiej będzie Panu także otworzyć się i szczerze powiedzieć o swoich dolegliwościch. Proszę nie odwlekać wizyty. Pozdrawiam serdecznie

Psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy