Niedoczynność tarczycy a melatonina

Witam, czy przy niedoczynności tarczycy można zażywać melatoninę? dodam, że biorę naprzemiennie euthyrox jednego dnia 50[µg] drugiego 75[µg]. Mam też drugie pytanie mianowicie dostałam tylko przy swojej niedoczynności euthyrox a wiem, że jeżeli chodzi o niedoczynność to powinno też się zwiększyć zapotrzebowanie na jod a żeby był lepiej przyswajalny dodatkowo przyjmować selen i magnez, niestety moja endokrynolog nic nie wspomniała o przyjmowaniu jodu, nawet nie wiem w jaki sposób go dostarczać.

Dzień dobry,

Melatoninę można stosować wg oficjalnych zaleceń rejestrowych:

- Wspomagająco w zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u niewidomych, zaburzeniach snu związanych z szybką zmianą stref czasowych w czasie podróży międzykontynentalnych (jet lag), zaburzeniach snu związanych z zaburzeniami rytmu snu i czuwania, np. w związku z pracą na zmiany. W monoterapii w krótkotrwałym leczeniu pierwotnej bezsenności, charakteryzującej się niską jakością snu, u pacjentów ≥55. rż.

Choć lek ten jest bezpieczny, to nie zalecałbym jednak Pani długotrwałego, codziennego przyjmowania preparatu, szczególnie jeśli ma Pani niedoczynność tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto, gdyż jest to choroba autoimmunologiczna, a u osób z chorobami autoimmunologicznymi ...nie zaleca się stosowania melatoniny.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz