Niedoczynność tarczycy i Hashimoto oraz senność

Witam! W sierpniu wykryto u mnie niedoczynnosc tarczycy spowodowana hashimoto. Wtedy tsh bylo na poziomie 3,15. Rok wczesniej e ciazy bylo to ponad 4. Caly sierpien bralam eutyrox 25, nastepnie lekarz zwiekszyl dawje do 50. Dzis zrobilam wyniki. Moje tsh wynosi 3,56. Wizyte u endo mam dopiero za 3 miesiace. Moje pytanie jest takie czy powinnam do czasu wizyty brac wieksza dawke leku? Czy pozostac przy poprzedniej dawce? Cierpie z powodu ciaglej sennosci, zmeczenia a wlosy wypadaja mi garsciami.

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje przyjmować wg zaleceń lekarza czyli obecna dawkę, a jak ma sie do tego fT3 i 4?

Dzien dobry,

W Hashimoto tarczyca to wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o leki (syntetyczne hormony tarczycy) trzeba polegać na wiedzy endokrynologa i sotosować do jego zalecen - może uda się przyspieszyć wizytę? Jesli chodzi o wypadające włosy polecam wykonać badania na poziom ferrytyny (białko magazynujące żelazo w organizmie) -indykator jeśli chodzi o wypadanie włosów. Badanie poziomu żelaza określa nam tylko ile mamy go we krwi krążącej. Można mieć prawidłowy poziom żelaza, a niską ferrytynę. Mimo iż przedział normy jest szeroki 12-150ng/ml to dopiero poziom ferrytyny na poziomie 40ng/ml jest odpwiedni aby włosy nie wypadały, natomiast poziom 70ng/ml jest niezbędny do odrastania włosów. Mozna jak najabardziej wyprowadzić to dietą lub odpowiednią suplementacją żelaza po konsulatcji z lekarzem. Oprócz stosowania leków w hashimoto z niedoczynnością tarczycy warto zastosować odpowiednią dietę, odkryć źródła stresu i poszukać rozwiązania na jego redukcję/ eliminację.

Pozdrawiam, Gosia Jezierska