Niedoczynność tarczycy w ciąży a stosowanie Euthyroxu

Dzień dobry. W ciąży miałam niedoczynność tarczycy ( przyjmowałam euthyrox 75, obecnie jestem 9 miesięcy po porodzie i od porodu odstawiłam leki, bo źle się po nich czułam. Robiłam badania i aktualnie poziom tsh wynosi 2,68 a ft 4- 1,26. Czy taki poziom oznacza, że jestem zdrowa? Przedział jest od 0,27-4,20 wg laboratorium ale kuzynka,która jest chora mówiła, że tsh powinien mieścić się do granicy 2. Proszę o odp

Dzień dobry,

W Pani wieku poziom TSH u większości zdrowych osób zwykle jest nieco niższy, ale jeśli nie ma Pani objawów sugerujących niedoczynność tarczycy, to nie ma wskazań do leczenia. Jest duża grupa osób, które czują się dobrze, przy TSH ok 3-4. Niektórzy uważają, że jest coś co nazywamy tzw. "autonormą". Jeśli planuje Pani kolejną ciążę , to rzeczywiście zaleca się, aby TSH było poniżej 2,5. Proszę skontrolować sobie poziom hormonów za około 3 miesiące lub wcześniej, w razie zmiany samopoczucia

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Dr n. med. Marek Derkacz

Witam,

Należy jeszcze zrobić oznaczenie ft3 i ft4 by wyniki były miarodajne

Pozdrawiam