Nieregularne miesiączki - choroba?

Witam. Mam 19 lat i już prawie 70 dni nie mam okresu, nie ma żadnych specyficznych zmian w moim wyglądzie czy zachowaniu. Jedynie mam nabrzmiały brzuch i większy apetyt. Jednak obawiam się, iż jest to skutek choroby, gdyż 2 lata temu miałam bardzo bolesne miesiączki, trwały one ok. 1 roku. Objawy owych krwawień to: bóle głowy, wymioty, omdlenia, słabość, wahania temperatur, itp... Udałam się do ginekologa, jednak nie zostałam zbadana. Przepisał mi pewne tabletki, brałam je przez okres 3 miesięcy, jednak było jeszcze gorzej, kolejny specjalista zapisał mi tabletki antykoncepcyjne, po których bóle ustały. Mimo 2 wizyt nie zostałam zbadana, bardzo się obawiam tego. Nie wykluczam ciąży. Dodam, że od zawsze (pierwszy okres pojawił się przed 12 rokiem życia) mam nieregularne miesiączki, które trwają od 32 do 40 dni maks. Proszę o radę specjalisty, czym to może być spowodowane. Czy może to być skutek jakiejś choroby? Z góry dziękuję.

Witam!

W Pani sytuacji po pierwsze trzeba wykluczyć ciążę. W tym celu należy wykonać domowy test ciążowy lub oznaczyć stężenie hCG w laboratorium.

Jeżeli wyniki będą negatywne, należy koniecznie wyjaśnić przyczynę zaburzeń miesiączkowania (zwłaszcza, że już wcześniej miała Pani dolegliwości pod postacią bolesnych menstruacji).

Trzeba wykluczyć zaburzenia hormonalne (w tym celu bada się stężenie prolaktyny, hormonów płciowych, nadnerczy, tarczycy). Warto też wykonać USG narządu rodnego. Przyczyną nieregularnych, długich cykli może być zespół policystycznych jajników, nieprawidłowości w obrębie macicy, torbiele jajnika. Bóle menstruacyjne są charakterystyczne również dla endometriozy.

Jednym słowem, jeżeli przyczyną zatrzymania miesiączki nie jest ciąża, powinna Pani zgłosić się do lekarza ginekologa, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę zaburzeń miesiączkowania.