Brak miesiączki wywołane zaburzeniami hormonalnymi

Dzień dobry! Okres spóźnia mi się już ok. 2 tyg. W ciąży raczej na pewno nie jestem, bo ostatni raz kochałam się 14 lipca 2010r. Ponad 2 lata temu... Ostatnio zauważyłam, że coś mi się z okresem poprzestawiało a mianowicie: w maju tego roku okres miałam dwa razy - 4 maja oraz 30 maja, trwały tak jak moje normalne miesiączki ok. 4-5 dni. 26 czerwca miałam kolejny okres. Miesiączki miałam przeważnie co 30 - 34 dni. A te ostatnie miesiączki miałam co 26 - 27dni. W lipcu w ogóle nie miałam okresu, a powinnam mieć pod koniec miesiąca. Tteraz mamy sierpień, a jego nadal nie ma. Mam troszkę stresów, ale raczej nie więcej co zwykle a miesiączki były, nie wiem czy to przez te upały tak mi się poprzestawiało. Śluz mam biały, gęsty i czuję się mniej więcej tak jakby to już leciał mi okres i idę sprawdzić a tu go nie ma. Wyjechałam 17 lipca na tydzień, ale nie daleko bo tylko 40 km od miejsca zamieszkania, więc nie sądzę aby od tego tak się działo. Nie wiem czy jeszcze czekać czy może iść do lekarza. Przypominam sobie, że co roku mam takie jakby opóźnienie, ale nie przypominam sobie ile te poprzednie trwały i przyznam szczerze zaczynam się troszkę denerwować, jeszcze trochę i uroję sobie ciążę. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Witam! Przyczyn opóźnienia miesiączki może być wiele. Najczęstszym jest oczywiście ciąża, ale ją Pani wyklucza. O wtórnym braku miesiączki jako zaburzeniu możemy mówić gdy krwawienie nie pojawia się przez 3 miesiące. Najczęstszą tego przyczyną, bo stanowiącą aż 75% przypadków są czynnościowe zaburzenia podwzgórza, do których zalicza się spadek masy ciała (intensywne odchudzanie, anoreksja, bulimia), nadmierny wysiłek fizyczny i stres. Do innych, znacznie rzadszych, przyczyn braku miesiączki zaliczamy podwyższone stężenie prolaktyny spowodowane niedoczynnością tarczycy, chorobą Cushinga, chorobą Addisona, niewydolnością nerek, marskością wątroby, procesami nowotworowymi przysadki lub podwzgórza oraz stosowaniem niektórych leków. Również choroby jajników (zespół policystycznych jajników, przedwczesne wygasanie czynności jajników) i macicy mogą powodować zaburzenia miesiączkowania. Jak Pani widzi przyczyn jest bardzo dużo. Jest Pani młodą osobą dlatego większość z przyczyn, które napisałem wydaje się mało prawdopodobna. Zachęcam jednak do udania się do ginekologa. Poza zbadaniem Pani, lekarz zrobi podstawowe badania hormonalne, które ujawnią przyczynę braku i nieregularnych krwawień. Leczenie najczęściej opiera się na przyjmowaniu przez pewien czas preparatów hormonalnych. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zaburzenia hormonalne i brak miesiączki

Mam zaburzenia hormonalne - od dawna nie mam miesiączki (od zawsze mam bardzo nieregularną), jednak chciałam zrobić wszystkie możliwe badania, żeby znaleźć przyczynę. Wiele badań hormonów z krwi ma zalecenia co do pobierania konkretnego dnia cyklu. Będzie ok, jeśli zrobię wszystko na raz obojętnie kiedy? (nie sądzę, żebym nagle miała mieć miesiączkę wkrótce)
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Aleksander Ropielewski
95 poziom zaufania

W takiej sytuacji prosze wykonać badania tego samego,dowolnego dnia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Brak miesiączki a zaburzenia hormonalne

Od 6.08.14r nie dostałam miesiączki. Ciąży nie ma. Byłam w zeszłym tygodniu we wtorek u ginekologa przepisała mi luteinę i kazała brać przez 5 dni po 2 tabletki pod język. Wczoraj (tj. niedziela) miała się pojawić miesiączka, niestety rano pojawiło się tylko lekkie plamienie i do teraz nic. Czy mam brać jeszcze luteinę? Nie stać mnie na kolejną prywatną wizytę, a na NFZ terminy są pozajmowane do stycznia. Pani ginekolog stwierdziła ze wszystko w porządku tylko jakiś "bałagan" z hormonami.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie. Rzeczywiście, prawdopodobnie jest to związane z wahaniami hormonalnymi. Luteinę można dalej przyjmować w drugiej części cyklu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty