Co oznacza takie nieregularne miesiączkowanie?

Mam 30 lat i sporą nadwagę. Dotychczas regularnie miesiączkowałam co 30 dni. Jednak teraz ostatnią miesiączkę miałam 26 maja. W czerwcu nic. A 26 lipca jedynie kilkudniowe delikatne plamienie. Czy powinnam się niepokoić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nagłe zatrzymanie miesiączki jest powodem do niepokoju.

Nie wspomina jednak Pani, czy prowadzi Pani aktywne życie seksualne. Jeśli tak, to proszę wykonać test ciążowy z krwi lub moczu, aby w pierwszej kolejności potwierdzić bądź wykluczyć ciążę.

Jeśli nie jest możliwe, aby była Pani w ciąży, konieczna będzie wizyta u ginekologa i wykonanie badań, które umożliwią postawienie odpowiedniej diagnozy.

Brak okresu, jeśli nie jest związany z ciążą, może oznaczać stany chorobowe lub zaburzenia hormonalne. Jedną z przyczyn może być zespół policystycznych jajników. W tym przypadku miesiączki mogą całkowicie zaniknąć lub być bardzo skąpe. Inne możliwe przyczyny to hiperprolaktynemia lub przedwczesna menopauza. Do zaburzeń miesiączkowania może również dochodzić zarówno w przypadku zbyt niskiej masy ciała, jak i z powodu nadwagi.

Najczęstsze powody braku okresu zostały również opisane w jednym z naszych artykułów pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu. Zachęcamy do lektury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.