Nietypowy przebieg wirusowego zapalenia mózgu

Witam, Chciałbym zapytać o nietypowy przebieg zapalenia mózgu. Około 15 lat temu przechodziłem wirusowe zapalenie mózgu w wyniku powikłania po grypie. Niewiele z tego pamiętam bo miałem zaniki świadomości ale z opowiadań rodziny dowiedziałem się że miałem halucynacje i chciałem a właściwie próbowałem się okaleczyć rozbitą szklanką i innymi przedmiotami. Po mimo upływu tylu lat, nie daje mi to spokoju co się ze mną działo wtedy. Proszą o odpowiedź. Dodam że, konsultowano mnie z psychologiem

Witam serdecznie.

Przy zapaleniu mózgu mogą pojawiać się zaburzenia świadomości. Trudno szukać racjonalnego wytłumaczenia co wtedy działo się z Panem, co Pan robił, gdyż było to poza Pana kontrolą. Utrata świadomości i kontroli nad sobą może być trudnym doświadczeniem, szczególnie jeśli świadkami takiego zdarzenia są inne osoby, które potem relacjonują co się działo, a Pan tego nie pamięta. Ma to jak najbardziej prawo budzić trudne emocje.
Jeśli zapalenie mózgu nie spowodowało dalszych powikłań w sposobie postrzegania rzeczywistości i myślenia prawdopodobnie nie wymaga Pan obecnie opieki lekarskiej np. neurologa czy psychiatry. Z punktu widzenia psychologicznego to co mógłby Pan dla siebie zrobić to podjąć współpracę z psychologiem/psychoterapeutą, aby przestać się tym zadręczać i móc spojrzeć na te trudne wydarzenia w odmienny sposób. Czasu Pan nie cofnie, ale może Pan nauczyć się żyć ze świadomością takiego epizodu w Pana życiu.

Pozdrawiam,
Katarzyna Troć
www.sensum-psycholog.pl

Mgr Adam Horak Psycholog

Niektóre choroby neurologiczne i urazy ośrodkowego układu nerwowego mogą mieć konsekwencje psychiatryczne jak np. zaburzenia świadomości, tak jak w Pana przypadku. Jeśli w przebiegu choroby podjął Pan próbę samobójczą, to taki fakt mógł zostać wyparty z pamięci i teraz być powodem distresu, czyli cierpienia. Być może rodzina nie jest zainteresowana wyjaśnieniem opisywanych przez Pana problemów i teraz ukrywa pewne fakty, co nie ułatwia rozwiązania problemu. Sprawę mogłaby wyjaśnić obiektywna zgromadzona w trakcie Pana leczenia dokumentacja medyczna, ale nie wiadomo, czy jest ona dla Pana dostępna. Nie pisze Pan, co wykazała konsultacja psychologiczna, ale w ocenie mojej warto, aby skorzystał Pan z pomocy psychoterapeuty, czyli lekarza lub psychologa, który przeszedł odpowiednie szkolenie i może wylegitymować się certyfikatem psychoterapeuty - najlepiej w podejściu psychodynamicznym.