Nocne bóle zębów i obrzęk dziąsła a przyjmowanie Izoteku

Nocne dziwne bóle zębów, biorę IZOTEK od dwóch miesięcy od około 2 tygodni zaczęły mnie boleć zęby zawsze wieczorem. Wcześniej (od około miesiąca) pojawił się obrzęk dziąsła między dwoma jedynkami który mam do tej pory. Ból jest dość dziwny tzn boli jak dotykam zęby lub zamykam szczękę. Czy branie Izoteku może mieć wpływ na te bóle? Byłam u stomatologa miałam RTG całej szczęki i czyszczenie kamienia i wszystko jest ok, stand moich zębów jest bardzo dobry.

Aleksander Ropielewski

Nie są to objawy niepożądane typowe dla stosowania izotretynoiny, jednak sugerowałbym odstawienie preparatu i obserwacje.

Prawdopodobnie lekarz zapisał pani również inne leki, a nie tylko sam Izotek. Domyślam się, że jako kobieta aktywna seksualnie bierze Pani środki antykoncepcyjne, żeby przypadkiem nie zajść w ciążę biorą izotek. Mogą one powodować rozpulchnienie i zaczerwienienie dziąsła. Jest ono tez bardziej podatne na uszkodzenia i zbiera się też więcej płytki nazębnej. Warto też przeanalizować leczenie wcześniejsze, ponieważ retinoidy nie są lekami pierwszego rzutu w dermatologii. Co do zdjęcia pantomograficznego to nie jest ono zbyt szczęśliwym wyborem w diagnostyce zębów w odcinku przednim z racji na to, że w odcinku przednim nakłada się wiele struktur przez co zdjęcie czasami nie jest bardzo dokładne. Skoro lekarz dentysta wykluczył kwestie stomatologiczne to raczej należy rozważyć czy nie jest to efekt obecnego leczenia.