O czym świadczą takie wyniki TK z kontrastem?

Dzień dobry, tata lat 69, choruje na cukrzycę. W ostatnich 4 m-cach schudł 5 kg, z badań krwi widoczna anemia. Proszę o analizę opisu TK z kontrastem. Zwłóknienia w szczytach płuc.W płucu prawym zwalniały guzek 2mm w PS2. W dolnym płacie płuca prawego na granicy segmunetu 6i8 guzek o nieregularnych brzegach wielkości 5mm - niewidoczny w oknie miekknotkankowym. W PS6 guzek 3mm. Poza tym miąższ płucny bez zmian ogniskowych o prawidłowej strukturze. Drzewo oskrzelowe bez uchwytnaj patologii. Opłucna bez cech pogrubienia i bez obecności zmian guzkowych. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk oraz nadobojczykowe i podobojczykowe niepowiększone.nie stwierdza się obecności płynu w jamach opłucnej. Aorta, pień płucny nieposzerzone. Zwapnienia w scianie aorty i tętnicach wieńcowych. Drobne zmiany ogniskowej w obu płatach tarczycy. Wn. Niespecyficzne drobne guzki w miazszu płuca prawego. Tk zlecono ponieważ RTG wykazało zacienienie wielkości 24 mam.

Dzień dobry,

na interpretację samego badania trzeba poczekać na odp. specjalisty.

Chciałabym się jednak odnieść do niezaplanowanego chudnięcia. Jest to sygnał, że w organizmie coś się dzieje i należałoby wdrożyć jak najszybciej działania zatrzymujące spadek masy ciała. Należałoby wprowadzić dietę bogatobiałkową (jeśli nerki pracują prawidłowo) i bogatoenergetyczną tak, aby tata nie tracił na masie ciała. Jednocześnie należy zadbać o kwestie poziomu cukru we krwi - przy diecie wysokobiałkowej i niskocukrowej nie powinno być z tym problemu.

Zachęcam do szczegółowej bezpłatnej konsultacji https://posilkiwchorobie.pl/porady/zapisz-sie-na-teleporade-z-dietetykiem/ lub na prywatną wizytę: https://www.food-diet.pl/

Pozdrawiam ciepło

Ewa Ceborska