Objawy białaczki u dorosłych

Witam. Czy mam się czego obawiać? Od ponad miesiąca jestem na L4. Zaczęło się na początku grudnia. Robiłam badania okresowe. Na rtg klatki piersiowej miałam jakieś zacienienie,w morfologii: leukocyty-10,8(3,8-10,0),RDW-CV-14,9(11,6-14,8), neutrofile-8,2(2,5-7,00)+76,2%(40,00-70,00%),eozynofile0,07(0,10-0,50), limfocyty 17,00(20,0-45,0),OB-20(12). Dostałam antybiotyk Amoksiklav. Katar i gorączka minęły, zacienienie zniknęło, ale dostałam bólów kręgosłupa w odcinku szyjnym oraz bólów i zawrotów głowy. Do tego doszły skurcze palców rąk i bóle nóg. Neurolog zalecił naproksen, Sirdalud i wit.B comlex. Na rtg-wyprostowana lordoza. Skurcze rąk minęły. Niestety czułam się coraz gorzej: osłabienie(ciężko mi chodzić,czasem nie mam siły mówić, jakbym spała na stojąco, dostaję zadyszki), bóle i zawroty głowy, ucisk na karku, czasem jakby mi ktoś szpilki wbijał, bóle ścięgien (bądź węzłów chłonnych?). Kolejne badania krwi: WBC:12,3 (norma 4,0-10,0), NEU:8,6(1,8-7,7), MON:0,97(0,2-0,8), LYM:20,5(25,0-48,0), CRPLX 10,4(0-5). Od kilku dni coś mi się w ustach robi (biały język z czerwonymi plamkami i ciągłe uczucie słodkości). Wczoraj nagle zaczęło mnie boleć oko, dziś do bólu dołączyło pieczenie. Często oddaję mocz, ale wyniki są o.k. i dziś dostałam wysypki na dekolcie. Trochę zaczynam się obawiać, bo jestem w grupie ryzyka. Na koniec chcę dodać, że choruję też na endometriozę. Od dziś zaczynam brać Dalacin C.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Wyniki badań raczej nie wskazują na białaczkę, lecz stan zapalny toczący się w Pani organizmie (podwyższona liczba leuocytów, podwyższone CRP). Ostre białaczki przebiegają ze zmianami we krwi - podwyższoną liczba leukocytów, ale jednocześnie zaburzeniami dotyczącymi pozostałych parametrów krwi - liczby czerwonych krwinek i płytek krwi. Przewlekłe białaczki z kolei prawie zawsze wiążą się z wysoką liczbą leukocytów, z których większość to komórki blastyczne czyli nowotworowe.

U Pani w wynikach badań zwraca uwagę nieco przekroczony poziom leukocytów oraz zwiększenie liczby granulocytów, co z kolei wskazywałoby na infekcję bakteryjną. Najczęstszą przyczyną takich wyników są zakażenia dróg oddechowych lub dróg moczowych. Czasami także jest to kwestia np. nieleczonego stanu zapalnego zębów. Złotym standardem w rozpoznawaniu powinno być badanie lekarskie - ocena narządów dostępnych badaniu - czyli gardła, jamy ustnej, węzłow chlonnych, wątroby, śledziony. następnym krokiem są badania krwi - morfologia - najlepiej z ręcznym rozmazem, badanie moczu - ale także pod kątem posiewu, poziom glukozy we krwi, CRP. W razie potrzeby USG jamy brzusznej, konsultacja laryngologiczna, stomatologiczna oraz ginekologiczna.

Pozdrawiam serdecznie