Obniżone WBC a nerwica lękowa

Witam,od ok kilku miesięcy mam obniżone WBC (3,4).Po 2 miesięcznym braniu witamin z grupy B oraz A i E wzrosło zaledwie do 3,8. obniżone granulocyty 2.1 tys/ul (norma od 3 do 32).Czerwone krwinki w normie,trochę się mi obniżył hematokryt w drugim badaniu.Mam nerwice lękową i miałam stresy ,czy to może mieć wpływ na taki wynik?
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Ani nerwica ani stres nie mogą mieć wpływu na poziom WBC. Niskie WBC może być poważne, ponieważ zwiększa ryzyko rozwoju zakażenia potencjalnie zagrażający życiu. Jeśli masz niskie WBC, musisz unikać sytuacji, które narażają Cię na choroby zakaźne i zaraźliwe. Szukaj szybkiej pomocy medycznej, jeśli masz niskie WBC i objawy zakażenia, takie jak gorączka, obrzęk węzłów chłonnych, ból gardła, lub zmiany skórne.
A z nerwicą lękową i stresem najlepiej udać się do terapeuty i psychiatry.
Pozdrawiam

0

Bardzo często to, co dzieje się w naszym życiu emocjonalnym ma wpływ na fizyczne dolegliwości, doświadczane choroby. Może Pani podejrzewać, że jej to dotyczy, jeśli spełnione są przykładowe warunki: Dolegliwości są potwierdzone wynikami badań, ale leczenie farmakologiczne nie pomaga; W ostatnim okresie czasu żyła Pani w napięciu i stresie; Odczuwa Pani złość, frustrację, smutek, z którymi sobie Pani nie radzi; Dolegliwości słabną lub zanikają w okresach spokoju, gdy jest Pani zrelaksowana (chodzi oczywiście o dolegliwości, ze względu na które robiła Pani badanie krwi).

Z pewnością powinna Pani zasięgnąć konsultacji z lekarzem, nie tylko w celu analizy otrzymanych wyników, porównania ich z poprzednimi, ale także by sprawdzić, czy nie ma Pani cech infekcji (np. powiększone węzły chłonne), gdyż przy tego rodzaju zaniżonych wynikach jest Pani bardziej na nią narażona.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty