Obraz cytologiczny w granicach normy, nie stwierdza się śródnabłonkowej neoplazji ani raka

W wyniku z cytologii jest następujące zdanie:Grupa wg Papanicolaou grupa II, Obraz cytologiczny w granicach normy/nie stwierdza się śródnabłonkowej neoplazji ani raka/.Interpretacja wyniku-czynniki infekcyjne, grzyby, które morfologicznie odpowiadają Candida.Zalecenia:kontrola po leczeniu.Odczyn zapalny.Obecne komórki metapalastyczne. Moje pytanie- czy te komórki po leczeniu znikną, czy one są początkiem raka? Czy jest możliwe żeby się ich pozbyć? Z góry dziękuję.Wynik dotyczy 25 letniej córki.

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Komórki metaplastyczne to komórki występujące na granicy kanalu szyjki i nablonka płaskiego szyjki macicy. Komórki te nie mają charakteru nowotworowego i nie budzą niepokoju.