Witam
Hormony tarczycy odgrywają ważną rolę w regulacji podstawowej przemiany materii (ppm) i termogenezy. Niedobór ich bowiem powoduje obniżenie i spowolnienie poziomu ppm. Przyrost masy ciała u chorych z niedoczynnością tarczycy jest w znacznej części związany z akumulacją wody w tkance podskórnej” czyli obrzękami .Osoby chore na niedoczynność tarczycy, będące pod stałą kontrolą lekarską powinny w szczególności przestrzegać zasad prawidłowego odżywiania, aby nie doprowadzać do zaburzeń metabolicznych. Ze względu na cukrzycę 1 typu dieta powinna być ułozona przez dietetyka . Dodatkowo można stosować zioła moczopędne np.liść pokrzywy, korzeń cykorii, mniszka, owocnia fasoli.
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Pierwoła
Witam Panią,
Zalecam picie dużej ilości czystej wody ok 1,5-2l/dzień. Jest to bardzo ważne, aby odpowiednio nawodnić organizm. Pewne ilości płynów organizm wytwarza sam z trawienia produktów spożywczych, jednak te ilości są zbyt małe i organizm płynów domaga się od nas. Jeżeli pijemy zbyt mało to organizm zaczyna robić zapasy, rezerwę i wodę zatrzymuje. Tak najprościej to wytłumaczyć. Zatrzymane płyny metaboliczne powodują, że puchniemy, czujemy obrzęki nóg, rąk czy twarzy a waga rośnie.
Zatrzymanie wody w organizmie powoduje również kawa(kofeina), czarna herbata(teina), sól i alkohol. Dodatkowo zalecam picie ziół typu: pokrzywa, koper włoski, rumianek, mięta itp które oczyszczą Pani organizm. Rano na czczo (o ile nie podrażnia to Pani przewodu pokarmowego) warto wypić szklankę wody z sokiem z cytryny, ponieważ działa detoksykująco i poprawia przemianę materii.
Ważne jest również aby w Pani codziennym jadłospisie była zdrowa żywność, jak najmniej przetworzona. Proszę wybierać produkty naturalne o jak najkrótszym składzie.
Codzienna dieta powinna być zbilansowana i dostarczać wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania prawidłowo dobraną dietą zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Witam.Przyczyny zatrzymania wody w organizmie to najczęściej źle zbilansowana dieta, która jest bogata w sól i dostarcza niewystarczającą ilość płynów. Na nadmiar wody w organizmie mają wpływ mają także wahania hormonalne, o czym można się przekonać przed miesiączką. Jednak czasami do zatrzymania wody w organizmie może dojść także w przebiegu wielu chorób. Dobrze by było gdyby dietę ułożył dietetyk ze względu na cukrzycę.
pozdrawiam
Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.
Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli
https://zdrowie-online.blogspot.com/2015/10/polineuropatia-mao-znane-i-lekcewazone.html
https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co mam robić, aby ograniczyć zatrzymywanie się wody w organizmie? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Nadmiar wody w organizmie a obrzęk nóg – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co może być powodem zatrzymywania wody w organizmie? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Zatrzymywanie wody w organizmie u 29-letniej osoby – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Czy picie wody redukuje nadmiar wody w organizmie? – odpowiada Mgr Marianna Hall
- Sposoby na zatrzymanie wody w organizmie – odpowiada Małgorzata Gajewczyk
- Zatrzymanie wody w organizmie a Amlopin – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak zmniejszyć nadmiar wody w organizmie? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak pozbyć się wody w organizmie? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak przyspieszyć pozbywanie się nadmiaru wody z organizmu? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
artykuły
Zatrzymanie wody w organizmie - objawy, przyczyny, choroby współtowarzyszące, leczenie
Zatrzymanie wody w organizmie może powodować wzros
Śpiączka cukrzycowa - przyczyny, pierwsza pomoc, leczenie
Śpiączka jest stanem głębokiego zaburzenia świadom
Zioła na cukrzycę - naturalne wsparcia dla diabetyków
Czy zioła na cukrzycę są skuteczne? Czy pomagają o