Odbijanie po zjedzeniu gruszki

Witam, chcialabym zrozumiec dlaczeko po zjedzeniu surowych, malo slodkich gruszek bez skorki odbija mi sie powietrze z zoladka tak jakbym wypila co najmniej szklanke gazowanego napoju. Dzieje mi sie tak tylko po zjedzeniu gruszki. Przynajmniej pol godziny przed ani po jedzeniu nie pije plynow. Skad taka reakcja? Bede wdzieczna za odpowiedz. Pozdrawiam

Należy zwrócić uwagę na odpowiednie zakwaszenie żołądka. Rozpoczęcie trawienia cukrów prostych następuje już w jamie ustnej pod wpływem amylaz ślinowych, które zostają "gaszone" w kwaśnym żołądku (PH 1 - 1,5). Amylazy inaczej nazywane są fermentami więc jeśli w żołądku nie ma odpowiedniego PH, nie przerywają one swojej pracy powodując fermentację, która w środowisku wodnym i temperaturze 37 st C jest procesem burzliwym. Stąd wrażenie odbijania się powietrza. Można spróbować zakwasić żołądek wypijając ocet jabłkowy wymieszany w małej ilości wody.