Odbijanie, przelewanie, wzdęcia, luźne stolce i zatwardzenia od miesiąca

Witam,mam 20 lat od miesiąca (rozpoczęło się po lekach przeciwbólowych) odbija mi się, przelewa, czasami wzdęcia lecz to miałem od zawsze, a także luźne stolce(nie biegunka), na zmianę z zatwardzeniem(śluz w kale,krew utajniona-brak).Stolec oddaje normalnie raz,dwa razy dziennie.Nie mam dolegliwości bólowych.Objawy nasilają się od rana,słabną po defekacji. Badanie krwi,moczu, fizykalne,enzymy trzustkowe,usg jamy brzusznej(wszystko widoczne) ok.Diagnoza IBS.Potrzebne jest jeszcze jakieś badanie?

Aby jednak jednoznacznie określić przyczynę obecnych dolegliwości warto byłoby wykonać ewentualnie jeszcze kolonoskopię (o tym jednak musi zadecydować gastroenterolog). Jeśli wynik badania kolonoskopowego będzie prawidłowy wtedy jednoznacznie będzie można stwierdzić IBS.