Odgięcia ciała w lewo u noworodka podczas leżenia

Witam. Moj prawie 3 miesieczny synek czesto ma dziwne ułożenie ciała a mianowicie w pozycji leżącej czesto przyjmuje pozycje "banana" jego ciało odgina sie w lewa stronę gdy biorę go na ręce w pozycji pionowej jest to samo plecki i cały tulow zgiety na lewo. Czy to cos poważnego czy moze pozostałości po życiu plodowym ? Myślałam o napięciu miesniowym ale syn wówczas nie jest napięty, chociaż bywają momenty ze prostuje sie jak struna i napina sie.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, dziecko powinien zobaczyć pediatra. U niemowląt bardzo często zdarza się, że na początku szybciej rozwijają się mięśnie po jednej stronie ciała, wykluczyć należy jednak ograniczenia ruchomości po przeciwnej stronie, obecność wspomnianych przykurczów oraz w przypadku nadmiernego nasilenia zmian po jednej stronie skierować dziecko na rehabilitację (ćwiczenia można potem wykonywać samodzielnie w domu) aby wzmocnić mięśnie przeciwnej strony i zapobiec ew. wadom postawy w przyszłości.