Wynik badania RTG kręgosłupa i pogłębiona lordoza lędźwiowa

Witam serdecznie, proszę o pomoc w rozszyfrowaniu wyniku badania RTG kręgosłupa: "Pogłębienie lordozy lędźwiowej. Lewoboczne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego z rotacją kręgów. Zwyrodnieniowo-wytwórcze pod postacią obniżenia krążków m/kręgowych L4/5, L5/S1 oraz osteofitozy na krawędziach trzonów kręgowych oraz w stawach m/kręgowych. Poziome ustawienie kości krzyżowej."

Witam,

Pogłębienie lordozy lędźwiowej oznacza, że dolne wygięcie kręgosłupa - powyżej krzyża - jest powiększone, czyli nadmiernie wygięte.
Prowadzi to do poziomego ułożenia kości krzyżowej, która w normalnych warunkach ułożona jest bardziej pionowo (chodzi o płaszczyznę strzałkową).
Powoduje to przeciążenia kręgosłupa i zmiany zwyrodnieniowe, pod postacią obniżenia krążków (czyli dysków) i ich degenerację spowodowaną uciskiem, ponieważ przy powiększonej lordozie lędźwiowej zmienia się rozkład obciążenia, jakie wyżej położone kręgi wywierają na te niżej położone.
Osteofity to miniwyrośla kostne, takie małe haczyki, które mogą ograniczać ruchomość w stawach i powodować ból.
Lewoboczne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego z rotacją kręgów oznacza skoliozę, której wypukłość jest o lewej stronie ciała - kręgosłup zboczył w lewo.

Myślał Pan o rehabilitacji?
Świetny w Pana przypadku był by basen - ale pływanie tylko na grzbiecie.
Albo terapia indywidualna - rozluźniła by mięśnie przykręgosłupowe (zmniejszenie bólu) i jednocześnie je wzmocniła, co jest bardzo istotne w utrzymaniu prawidłowej postawy i profilaktyce kolejnych zmian w kręgosłupie.

Pozdrawiam