Kosmówka odkleja się w 11 tygodniu ciąży

Jestem obecnie w 11-12 tygodniu ciąży, w lipcu zeszłego roku urodziłam pierwszego synka. Okazuje się, że mam duży problem z kosmówką. Od ok 1,5 tygodnia czułam się osłabiona, miałam wrażenie "ciężkiego ciała", ale jako że choruję na Hashimoto zrzuciłam to na kwestie hormonalne i nie przejmowałam się tym zanadto wiedząc, że w ciągu kilku dni mam wizytę u endokrynologa. W dniu wizyty, dwa dni temu zaczęłam krwawić żywoczerwoną krwią - na szczęście, mimo że krwawienie było dość intensywne trwało bardzo krótko. Wizyta u endokrynologa wykazała że dawka Euthyroxu, którą przyjmuję jest prawidłowo dobrana, więc objawy nie wynikają z tego. W międzyczasie doszła następna niepokojąca sprawa - zaczęłam czuć, że mam obolały brzuch, obawiałam się, że mogę mieć odklejoną kosmówkę. Wybrałam się więc do ginekologa, który stwierdził duży krwiak i odklejenie kosmówki na ok 1/2 długości - 6 cm (CRL dziecka 55 mm). Przy okazji okazało się, że przyszły wyniki cytologii wskazującej na stan zapalny. Otrzymałam zalecenia leżenia ze wstawaniem tylko i wyłącznie do toalety, dopochwowo luteinę 3x1, Fluomizin na zapalenie, probiotyk, dodatkowo doustnie drugi probiotyk, kwasy omega-3 600 mg /dobę. Przyjmuję także ze względu na chorobę Hashimoto Euthyrox 125 mg i Femibion Natal 1 (ze względu na zawartość kwasu foliowego i jodu). Chciałabym zapytać jak wyglądają moje "opcje" - jak duże jest prawdopodobieństwo poronienia ze względu na odklejenie kosmówki, jeśli poronienie nie wystąpi to jak długo będzie trwał okres, w którym zmuszona będę leżeć po odklejeniu kosmówki (ze względu na małe dziecko muszę zorganizować sobie pomoc). Jakie są ogólne rokowania w takim wypadku?

Witam serdecznie! Odklejenie kosmówki jest stanem bezpośredniego zagrożenie ciąży. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji dziecko otrzymuje mniej tlenu i składników odżywczych co może wpłynąć na jego rozwój. Jest to najczęstsza przyczyna krwawień z dróg rodnych w czasie ciąży, która może może doprowadzić do przedwczesnego porodu, a we wczesnej ciąży nawet do poronienia. Niestety na tym etapie nie potrafię dokładnie określić jak długo będzie Pani zmuszona do leżenia. W większości przypadków krwiak powstający w wyniku odklejenia kosmówki zaczyna resorbować się po około tygodniu od całego zajścia. Po miesiącu zazwyczaj znika całkowicie. Niestety nie jest to regułą, a szybkość resorpcji zależy zarówno od wielkości krwiaka, jak i od indywidualnych predyspozycji organizmu. Oczywiście musi Pani pozostać pod stałą opieką ginekologa, wydaje się jednak że okres kilki tygodni to minimalny czas w jakim może Pani dojść do siebie. Najprawdopodobniej jednak będzie Pani wymagała pomocy osób trzecich przez cały okres trwania ciąży. Nawet jeżeli po krwiaku nie zostanie ślad i ciąża będzie rozwijać się prawidłowo będzie Pani wymagała dość dużej dawki odpoczynku i spokoju. Do końca ciąży nie ma też mowy o jakichkolwiek cięższych pracach domowych, podnoszeniu starszego dziecka czy dźwiganiu zakupów. Proszę mimo wszystko być dobrej myśli. Wszystkie obowiązujące Panią restrykcje wprowadzane są po to, żeby nie doszło do najgorszego i mogła Pani urodzić zdrowe dziecko:) U większości kobiet po zastosowaniu odpowiedniego postępowania farmakologicznego i wprowadzeniu reżimu łóżkowego dochodzi do resorpcji krwiaka i szczęśliwego rozwiązania. Pozdrawiam