Odstawienie plastrów antykoncepcyjnych a brak okresu

Witam Dwa lata stosowałam antykoncepcję hormonalną (plastry) ze względu na nieregularny okres. Obecnie odstawiłam je, za namową ginekologa. Ostatni okres miałam 5 sierpnia (po normalnym odlepieniu ostatniego plastra), dzisiaj jest już 8 września a ja wciąż nie mam. Kiedyś miałam podejrzenie policystycznych jajników przez inną panią. Obecny lekarz mimo mojego niepokoju nie zlecił mi żadnych badań. Co dalej? Dlaczego nie mam okresu? Proszę o pomoc, martwię się.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Krwawienie które wystąpiło 5 sierpnia było "z odstawienia".
Po dwuletnim stosowaniu antykoncepcji hormonalnej i nieregularnych miesiączkach przed rozpoczęciem jej stosowania, na powrót normalnych cykli miesiączkowych być może będzie Pani musiała poczekać nawet do 3 miesięcy.
Należy Pamiętać, że pozornie regularne cykle podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej wynikają z "odstawienia", a nie eliminacji przyczyny nieregularnych krwawień.
Jeśli dodatkowo było postawione u Pani podejrzenie zespołu policystycznych jajników, które chciałaby Pani zweryfikować - warto porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem. Jeśli pomimo Pani sugestii nie będzie widział wskazań, może warto pomyśleć o konsultacji u innego specjalisty ginekologii.

Stosowanie przez Panią antykoncepcji spowodowane było nieregularnymi miesiączkami. Przed podaniem antykoncepcji nie ustalono przyczyn miegegularnych miesiączek. Lek antykoncepcyjny powodował krwawienia z odstawienia. Po zaprzestaniu przyjmowania zaburzenia hormonalne powróciłły do może tlumaczyć brak okresu. Wskazana konsultacja ginekologiczna, USG dopochwowe i diagnostyka hormonalna.