Odstawiłam tabletki i nadal nie dostałam miesiączki. Dlaczego?

  Mam pytanie. Brałam tabletki antykoncepcyjne od dłuższego czasu. Okres miałam jak w zegarku, po 28 dniach. Przed ostatnim opakowaniem miałam okres spóźniony o 1 dzień (nic wielkiego), kiedy zaczęłam brać ostatnie opakowanie, po około tygodniu od zakończenia okresu, miałam plamienie przez ponad półtora tygodnia. Kiedy skończyłam już tabletki, okresu nie dostałam i nie mam już od 2 miesięcy. Robiłam test ciążowy jakiś miesiąc temu i wyszedł negatywny. Jaki może być powód braku okresu?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W czasie brania ostatniego opakowania tabletek doszło do ich działania niepożądanego, czyli krwawienia śródcyklicznego, a następnie braku krwawienia z odstawienia. Poziomy hormonów nieco "zawirowały", trudno wskazać przyczynę tego zjawiska. Być może było to tzw. krwawienie przełomowe, które zdarza się u kobiet, które przyjmują tabletki od dłuższego czasu. Obecnie po odstawieniu tabletek musi upłynąć trochę czasu zanim organizm odnajdzie naturalny balans hormonalny. Dobrze, że wykluczyła Pani ciążę. Jeśli okres nadal nie będzie przychodził, może się Pani udać do lekarza ginekologa, który zleci badanie poziomów odpowiednich hormonów.

Pozdrawiam serdecznie!