Odwodnienie, czy inne przyczyny?

Mam 37 lat. Ponieważ od kilku miesięcy mam problemy ze zdrowiem, wykonuję różne badania. Między innymi badanie moczu. W ubiegłym roku mój tata zmarł z powodu powikłań, których początkiem była niewydolność nerek, a później dializy, dlatego wolę poszukać ewentualnych przyczyn moich problemów. Chciałabym też wprowadzić ewentualne zmiany w swoim życiu, aby może spowolnić rozwój ewentualnej choroby. Obecnie bardzo wypadają mi włosy, mam problemy z koncentracją i pamięcią. Czasami czuję się jakbym była pijana, ale nie pijąc alkoholu. W inne dni czuję się jakbym była chora, ale w rzeczywistości nie mam gorączki. Przeczytałam w internecie, że podobne do moich wyniki badań mogą być przyczyną odwodnienia (faktycznie piję niewiele), więc zwiększyłam ilość spożywanych płynów, szczególnie wody mineralnej. Ale jak tylko zwiększę ilość picia, to co chwilę biegam robić siku. Przy kolejnym razie jest prawie koloru wody.
37 LAT ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Przedstawione dolegliwości są bardzo mało specyficzne i nie wskazują na jedną konkretną chorobę. W przypadku takiej sytuacji rzeczywiście zazwyczaj wystarczy wykonanie ogólnych badań. Ponadto można również wykonać: TSH, kreatyninę i mocznik w surowicy, elektrolity, pomiar ciśnienia tętniczego, ekg.
Ponadto zdrowy tryb życia powinien wyeliminować złe samopoczucie, prócz zwiększenia przyjmowanych płynów, warto zadbać o zdrową dietę (najlepsza dla nerek jest śródziemnomorska), regularną aktywność fizyczną, rezygnację z używek.

Serdecznie pozdrawiam!