Odżywianie przy redukcji tkanki tłuszczowej i budowanie masy mięśniowej

Witam, mam pytanie odnośnie zaleceń żywieniowych. Chciałbym dowiedzieć się, jakie produkty powinienem spożywać, aby zredukować tkankę tłuszczową i jednocześnie budować suchą masę mięśniową. Jestem mężczyzną, mam 23 lata, 182 cm wzrostu i ważę ok. 83 kg. Chciałbym również wspomnieć, że prowadzę dość intensywny fizycznie tryb życia. Z góry dziękuję, za odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam,
Odpowiednia dieta jest bardzo ważna przy ćwiczeniach fizycznych! Stanowi ona 70% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Posiłki okołotreningowe powinny być prawidłowo zbilansowane. Kaloryczność posiłków zależy oczywiście od intensywności treningu. Dieta musi być dobrana indywidualnie, nie mniej jednak około 2h przed treningiem należy zjeść pełnowartościowy posiłek np, grubą kaszę czy brązowy ryż z grillowaną piersią z kurczaka plus warzywa. Zaraz po treningu warto sięgnąć po dawkę białka z węglowodanami prostymi np. koktajl mleczny z owocami. Białko jest niezbędne przy odbudowie włókien mięśniowych zaś węglowodany proste do odbudowy glikogenu. Po około 1h od treningu znów jemy pełnowartościowy posiłek. Warto pamiętać aby posiłki okołotreningowe nie zawierały zbyt dużo tłuszczu, który zaburza odbudowę glikogenu. Jeżeli treningi są o późnych porach po treningu możemy zjeść już tylko twaróg z warzywami. Proszę również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zalecam picie około 1,5 do 2l czystej wody mineralnej dziennie. Tak ogólnie to wygląda. Jeżeli miałby Pan jeszcze pytania zachęcam do kontaktu:
joanna.wasiluk@o2.pl lub 506225670
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam.Prawidłowe odżywianie stanowi 70% a Aktywność fizyczna 30% przy budowie masy ciała.Kaloryczność dostosowuje się do aktywności fizycznej. Należy pamiętać o "złotej godzinie po treningu" czyli zjadamy do godziny po treningu białko z węglowodanami prostymi.2 godziny przed treningiem też zjadamy pełnowartościowy posiłek. Należy pamiętać o nawadnianiu organizmu.
Pozdrawiam

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

W okresie redukcji tkanki tłuszczowej wprowadza się deficyt kaloryczny ( ucina się ok. 300-500 kcal w stosunku do aktualnego zapotrzebowania organizmu). Aby w tym okresie zachować największą masę mięśniową, ważne jest dostarczanie odpowiednio skomponowanych posiłków (makroskładników: węglowodanów, tłuszczu i białka).
Jest wiele metod stosowanych w trakcie redukowania tkanki tłuszczowej. Najbardziej ogólne zasady, które należy przestrzegać to:
1. Posiłki przed treningowe:
-2h przed podejmowaną aktywnością fizyczną: pełnoziarniste produkty zbożowe z niskim IG+ produkt białkowy+warzywa.
-1h przed ( gdy nie mamy posiłku 2h przed treningiem): koktajl mleczny ( z jogurtem, kefirem, maślanką) z dodatkiem owocu. Świetnie sprawdzą się koktajle z z dodatkiem oleju kokosowego i masła klarowanego- paliwo dla mięśni.
- 30 min. przed treningiem można zjeść owoc najlepiej banan lub BCAA
2. Posiłki po treningowe:
- bezpośrednio po treningu: koktajl mleczny na bazie jogurtu/kefiru/maślanki z owocem o wysokiej zawartości glukozy np. banan ( najbardziej optymalny stosunek węglowodanów: białka= 4:1) + do 1h po treningu -posiłek pełnowartościowy ( produkt zbożowy+ produkt białkowy+ warzywa).

W nocy zachodzi odbudowa białek mięśniowym i żeby była najbardziej efektywna, zaleca się w posiłku wieczornym uwzględnić produkt z wolno wchłanialnym białkiem np. wołowina, pełnotłusty twaróg.
Przedstawiony powyżej schemat, jest najbardziej podstawowy. Wszystko jest kwestią indywidualną.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej,
w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line.

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351