Ognisko heterotopii istoty szarej

Witam. Na rezonansie głowy stwierdzono u mnie ognisko heterotopii istoty szarej. Jakie są objawy tej choroby i leczenie? Jestem mężczyzną i mam 31 lat.

Heterotopie istoty szarej są skutkiem zaburzeń migracji neuroblastów około 7 do 16 tygodnia życia płodowego. Heterotopie mają postać krągłych guzków, blaszek lub pasm o różnych rozmiarach. Mogą być gęsto usiane w mózgu lub występować „sporadycznie”.
Heterotopia podwyściółkowa objawia się u obu płci. U mężczyzn do około 20 roku życia (początek w dzieciństwie – choroba prawdopodobnie odziedziczona jako cecha sprzężona z chromosomem X, zwykle towarzyszą jej inne wady układu nerwowego; początek w wieku dorosłym – prawdopodobne dziedziczenie autosomalne), a u kobiet po 20 roku życia. Zazwyczaj świadczą o nich napady padaczkowe częściowe. Zmiany w rezonansie magnetycznym obserwowane są wówczas jako poszerzenie ścian komór bocznych mózgu.

Heterotopie podkorowe cechuje wczesny początek – w pierwszej dekadzie życia. Objawy wskazujące na ten rodzaj heterotopii to:

napady częściowe,
niepełnosprawność intelektualna,
ciężkie zaburzenia rozwojowe.

Uznaje się, że im większe nasilenie zmian, tym poważniejsze deficyty neurologiczne i rozwojowe. W heterotopii podkorowej nieprawidłowa istota szara występuje wewnątrz mózgu.

To są ogólne informacje o heterotopiach.