Okres zaraz po powrocie z wakacji, mimo że przyjmuję tabletki antykoncepcyjne?

Witam, Mam 19 lat i od marca br. biorę tabletki antykoncepcyjne. Ostatnio byłam na wakacjach w Grecji i gdy wróciłam do Polski dostałam okres, mimo że nie skończyłam jeszcze opakowania tabletek (został jakiś tydzień do przerwy w przyjmowaniu ich, czyli tym samym do spodziewanego okresu). Teraz mam przerwę w ich przyjmowaniu i nadal mam okres (już drugi tydzień). Czy powinnam się czymś niepokoić? Zaznaczę że wcześniej dostawałam okres regularnie w czasie przerwy w przyjmowaniu tabletek.

Redakcja abcZdrowie

Witam.
Najczęściej wystapienie plamień oznacza błąd metody tj. niewłaściwe postępowanie w przypadku pominięcia tabletki, wymiotów, stosowania innych leków itp.
Krwawienie może również wystąpić pod koniec opakowania, jeśli było to kolejne opakowanie pod rząd (postępowanie celem przesuięcia terminu miesiączki).
Ponadto przyczyny krwawień mogą nie być bezpośrednio związane z tabletkami (od infekcji do nowotworów).
W przypadku nieustępowania lub nawrotu dolegliwości proponuję wizytę u lekarza.