Omamy wzrokowe i słuchowe mogą występować na podłożu nerwowym i związane mogą być z napadem i traumą. Ale mogą też świadczyć o innych zaburzeniach, ze schizofrenią włącznie.
Dlatego syn powinien zostać zdiagnozowany przez specjalistę, najlepiej psychiatrę oraz psychologa. Być może niezbędne będzie leczenie farmakologiczne oraz terapia. Ale o tym zadecyduje lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu.
Proszę z tą konsultacją nie zwlekać, bo lepiej działać jeszcze zanim objawy się rozwiną.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam, Pani syn bardzo przeżył to zajście, z powodu silnego lęku, nie chce wychodzić z domu. Jego życie uległo drastycznej zmianie. Proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą i psychologiem. Być może powodem zachowania jest doznane przeżycie traumatyczne, ale wskutek doznanego stresu mogą rozwinąć się, ujawnić inne zaburzenia. Ważne aby syn uzyskał specjalistyczną pomoc w tej sytuacji. Pozdrawiam serdecznie
Pojawienie się omamów jest możliwe w przypadku bardzo silnych przeżyć emocjonalnych. Traumatyczne wydarzenie związane z napadem wyzwoliło silny lęk przed wychodzeniem z domu. Syn będzie zdawał w tym roku maturę, co dodatkowo może u niego powodować stres i nasilać jego lęki. Używanie komputera może być próbą poradzenia sobie z tym wszystkim. Warto sprawdzić też, czy syn gra w gry komputerowe nacechowane przemocą.
Ostatecznie zachęcam Panią do pójścia z synem do psychologa, a jeśli spotkania nie przyniosą rezultatów i omamy nadal będą występować, należy udać się do lekarza psychiatry , ponieważ omamy słuchowe mogą świadczyć o poważnych zaburzeniach psychicznych.
Witam Panią. Sytuacja napadu w znacznym stopniu zmieniła życie Pani syna: przestał wychodzić z domu, ma indywidualny tok nauczania. Sądzę, że skoro zapadły takie decyzje musiał być pod opieką lekarza lub psychologa.
Opisywane przez Panią stany moga mieć różne podłoże. Być może jest to reakcja na silny stres, jak również mogą to być początki stanu chorobowego tj. schizofrenia. Należy to jak najszybciej zweryfikować i podjąć leczenie. Pierwszą osobą do której powinien trafić syn jest dobry lekarz psychiatra. Później, z uwagi na wiek chłopaka, korzystna byłaby również konsultacja u doświadczonego psychoterapeuty i podjęcie terapii psychologicznej.
Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl
Witam
Pierwsze wyjaśnienie jakie przychodzi na myśl czytając Pani opis problemu to zespół stresu pourazowego (PTSD) w swojej ostrej odmianie w której mogą pojawić się halucynacje.
Może być również tak że to traumatyczne zdarzenie stało się swoistym wyzwalaczem głębszych zaburzeń psychicznych takich jak schizofrenia, zespól urojeniowy.
Jednak może być również tak że Pani syn świadomie bądź częściowo świadomi używa tego zdarzenia instrumentalnie do osiągania własnych korzyści tak aby obniżyć sobie poziom obciążenia obowiązkami szkolnymi zwłaszcza że jest w klasie maturalnej gdzie tych wymagań edukacyjnych jest więcej.
Jedno jest pewne konieczne będzie wizyta u lekarza psychiatry który po pogłębionym wywiadzie i obserwacji będzie mógł postawić wstępną diagnozę.
Pozdrawiam
Radek Szafrański
Psycholog, Psychoterapeuta
Zapraszam do odwiedzenia mojej strony na facebooku:
https://www.facebook.com/MmaTerapia
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy w zaburzeniu schizotypowym występują omamy słuchowe i urojenia? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Omamy słuchowe i wrażenie, że wszyscy mnie prześladują – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Omamy słuchowe podczas przyjmowania Mozarinie – odpowiada Dr Marcin Młynarczyk
- Czym różnią się omamy hipnagogiczne od omamów słuchowych w schizofrenii? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Czy w schizofrenii paranoidalnej można mieć tylko omamy wzrokowe? – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Czy osoba chora na schizofrenię może widzieć omamy głosowe? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Problemy z pamięcią i omamy słuchowe – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Omamy wzrokowe i słuchowe, duszności i drżenie w klatce piersiowej a silny stres – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Omamy słuchowe i wzrokowe oraz napady lęku a schizofrenia – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Omamy wzrokowe i słuchowe u 20-letniej osoby – odpowiada Mgr Bogumiła Konieczna