Operacje torakochirurgiczne tarczycy

Szanowni Państwo! Który z ośrodków specjalizuje się w operacjach torakochirurgicznych tarczycy? Chodzi o dużych rozmiarów wolę pozamostkowe uciskające tchawice. Pacjentką jest moja mama (58 lat), na razie nie ma żadnych dolegliwości, leczy się na nadczynność tarczycy. Endokrynolodzy nie widza innej opcji niż operacja. Poszukuję doświadczonego torakochirurga, bo przypadek wydaje się operacyjnie skomplikowany. Wstępnie planujemy udać się do Szpitala przy ul. Płockiej w Warszawie, ale nie wiem, czy to dobry kierunek. Proszę o poradę. Z poważaniem, Anna

Myślę, że nie ma potrzeby udawania się z takim problemem do torakochirurga. Torakochirurdzy nie wykonują zabiegów na tarczycy i nie mają w tym przypadku jakiegokolwiek doświadczenia. Najlepiej znaleźć ośrodek chirurgii ogólnej, w którym operuje się dużo tarczyc (np. oddział typu chirurgii ogólnej i endokrynologicznej). Jeśli znajdzie Pani jeszcze taki ośrodek, w którym oprócz chirurgii ogólnej i endokrynologicznej będzie oddział torakochirurgiczny to zabezpieczenie Pani matki będzie pełne. Jeśliby w czasie zabiegu doszło do jakiś powikłań ze strony klatki piersiowej to takowe powikłanie byłoby dopiero zaopatrzone przez torakochirurga.