Opis MRI kręgosłupa a wskazania do operacji
Witam, Oto MRI kregosłupa : Lordoza lędźwiowa nieco spłycona. Dehydratacja krążków m/kręgowych L4/L5,L5/S1.Na poziomie L4/L5 widoczna pośrodkowo-prawoboczna przepuklina tarczy m/kręgowej na gł 8 mm, uciskająca worek oponowy na poziomie odejscia korzenia prawego nerwu rdzeniowego L5. W odcinku krzyżowym na poziomie S2-S4 widoczna torbiel oponowa wielkosci 43x27x17 mm, modelujaca kość krzyżową. Moje pytanie ; Czy konieczna jest operacja czy wystarczy rehabilitacja?, Czy ta torbiel jest groźna?

MĘŻCZYZNA, 36 LAT ponad rok temu
Lek. Krzysztof Szmyt
88 poziom zaufania
Witam,
Szanowny Panie, takie torbiele oponowe czasami leczy się operacyjnie, jednak ma ona skłonności do nawrotów. Jest również technika polegająca na ostrzyknięciu torbieli klejem fibrynowym. Jednakże tego typu zabiegi wykonuje się poza granicami Naszego kraju. Zazwyczaj jednak stosuje się leczenie zachowawcze - leczenie farmakologiczne oraz czasem rehabilitację. Pozdrawiam