Opis wyniku mammografii u 50-latki
Witam, Mam pytanie dotyczące mammografii. Oto opis wyniku: gruczoły piersiowe o utkaniu gruczołowo- tłuszczowym, bez wyraźnie oddzielających się zmian ogniskowych. W obu piersiach widoczne są pojedyncze mikrozwapnienia łagodne Czym są mikrozwapneinia? Należy to usunąć chirurgicznie?

KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu
Lek. Rafał Gryszkiewicz
90 poziom zaufania
Witam, mikrozwapnienia widoczne w mammografii mogą mieć związek z nowotworem, dlatego w tej sytuacji wskazane jest skonsultowanie wyniku badania z onkologiem, zwłaszcza, jeżeli przy opisie zdjęcia użyto klasyfikacji BI-RADS z oceną 3 lub więcej.
Na podstawie opisu badania radiolog zakwalifikował zmiany jako łagodne, ale ważna jest ich obserwacja i ew. porównanie z poprzednimi badaniami.