Opryszczka wargowa w 16. tygodniu ciąży

Jestem w 16tc. Wyskoczyła mi opryszczka na ustach. Dodam, ze nie jest to pierwszy raz. Byłam u lekarza i trochę wahał się czy włączyć heviran doustnie czy nie. W końcu postanowił, że lepiej będzie jeśli wezmę go 4x dziennie przez 5 dni (200mg). Martwię się bo to silny lek, a już raz brałam antybiotyk dopochwowo w ciąży i nie chcę wciąż faszerować się lekami :( Smaruję tę zmianę maścią cynkową, ale nie wiem czy robię dobrze. Czy istnieje ryzyko, że przeniosę wirusa na narządy rodne?

Lek. Tomasz Budlewski

W 1 trymestrze generalnie nie powinno się przyjmować żadnych leków, chyba że korzyści z ich stosowania znacznie przewyższają ryzyko związane z chorobą. Trudno tu podważać decyzję lekarza, ale jeśli nie chce Pani brać leków, proszę zastosować plastry na opryszczkę i bardzo uważać bo może Pani przenieść wirusa na narządy płciowe. Wskazana jest bardzo duża ostrożność, dokładne mycie rąk etc. Sama opryszczka na ustach jeśli jest nawrotowa (a tak jest w Pani przypadku nie jest jakos szczególnie groźna dla dziecka)