Osteofity na tylnej krawędzi kręgu kręgosłupa w wyniku badania tomografii komputerowej

Witam. Nazywam się Agnieszka i mam 43 lata. Mój problem dotyczy kręgosłupa. Na zdjęciu tomografii komputerowej ujawniły się u mnie osteofity na tylnej krawędzi kręgu wpuklające się do kanału kręgowego na około 8 mm. Osteofity powodują u mnie już od 6 miesięcy bardzo silny, pogłębiający się ból prawej nogi, co uniemożliwia mi funkcjonowanie (nie mogę stać na tej nodze, nie mówiąc już o chodzeniu). Ponadto jestem wygięta bardzo w prawą stronę oraz pochylona do przodu i nie mogę się wyprostować. Jest to bardzo odczuwalne i praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Czy jest możliwość wyleczenia osteofitów lekami, masażami itp., czy będę jednak musiała poddac się operacji? Może powinnam leczenie tych osteofitów skonsultować jeszcze z innymi lekarzami? Boję się, bo widzę, że coraz trudniej jest mi się poruszać. Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam Pana serdecznie! Osteofity, czyli narośla kostne to rodzaj zmiany zwyrodnieniowej, która najczęściej pojawia się w obrębie kręgosłupa oraz na bocznej powierzchni kręgów. To właśnie one uciskają na nerwy i sprawiają, że chorzy odczuwają silny ból pleców. Wyrostki kostne choć odpowiadają za dużą część dolegliwości związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi to ich obecność jest zazwyczaj objawem poważniejszego schorzenia, a nie są one oddzielną jednostką chorobową. Najczęściej pojawiają się u pacjentów ze skoliozą, kręgozmykiem lub złamaniem kompresyjnym. Osteofity rozwijają się bardzo długo i przez długi czas ich rozrost nie powoduje żadnych objawów. Ten rodzaj zmian zwyrodnieniowych, obok kręgosłupa, może pojawić się również w obrębie stawów (kolanowy, biodrowy). Narośla atakują przede wszystkim te miejsca, w których szkielet jest najbardziej obciążony. Leczenie osteofitów, tak naprawdę skupia się na zwalczaniu problemu głównego, jeśli można tak powiedzieć. Przykładowo, jeśli wynikają one ze zwyrodnień dotyczących kręgosłupa, to właśnie tym powinniśmy się zająć. Akurat w tym wypadku stosuje się chociażby ćwiczenia. Większość z nich wykonuje się w pozycji leżącej. W żadnym wypadku nie nadaje się do ćwiczeń nasze łóżko. Powierzchnia musi być twarda. Najlepiej więc niech będzie to podłoga. Dobrą informacją dla tych wszystkich, którzy nie lubią zbytnio aktywności fizycznej będzie to, że spora część ćwiczeń jest dość łatwa i nie wymaga zbytniego wysiłku. Zalecam jednak wykonanie badania rezonansu i konsultacje neurochirurgiczną ze względu na zgłaszane silne dolegliwości bólowe. Mogą być one wynikiem wspomnianych wcześniej patologii, a także uciskiem na worek rdzeniowy przez struktury kręgosłupa.

Magdalena Mroczek

Jednym ze skutków zmian zwyrodnieniowych w stawach jest tworzenie się osteofitów czyli tzw. dziobów kostnych. Osteofity tworzą się z reguły w miejscu, w którym staw jest najbardziej obciążony. Osteofity rozwijają się przez bardzo długi okres czasu, często latami, mogą powodować dolegliwości bólowe lub przez długi czas nie dawać żadnych objawów. rozwijają się latami i bardzo długo mogą nie dawać żadnych objawów. Kiedy osiągają znaczne rozmiary, wtedy mogą wywierać nacisk na tkanki i ucisk na nerwy, co powoduje ból.

Tomografia pokazuje dobrze zmiany kostne, jednak ma bardzo ograniczone zastosowanie w obrazowaniu tkanek miękkich. Aby sprawdzić czy i w jakim stopniu osteofit uciska na nerw, warto jest wykonać badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Wyniki tego badania może skonsultować neurolog, który powie czy tego typu dolegliwości pasują do położenia osteofitu. Jeśli myśli Pani o operacji, co może być zrozumiałe przy tak nasilonych dolegliwościach bólowych, wskazana jest konsultacja neurochirurgiczna. To czy osteofit można zoperować musi ocenić neurochirurg. W przeciwnym razie można spróbować rehabilitacji. Skuteczna może być też terapia manualna lub nauka jak zachować prawidłową postawę tak, aby nie obciążać nadmiernie kręgosłupa.

Ważne jest też, aby nadmiernie nie obciążać stawów, dlatego jeśli występuje nadwaga albo otyłość należy dążyć do redukcji wagi. Ważna jest też zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze i mineralne. Lekarz może też zalecić przyjmowanie leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych lub zdecydować się na podanie iniekcji w miejsce zmiany.