Zapytaj lekarza

7 3 6 , 8 0 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ostre zapalenie trzustki a alkohol

W listopadzie ubiegłego roku przeszłam ostre zapalenie trzustki spowodowane piciem alkoholu. Skończyło się to pobytem w szpitalu, oczywiście kroplówki, głodówka. Po pięciu dniach zrobiono mi wyniki, amylaza i lipaza unormowały się. Postanowiłam zrobić TK z kontrastem. Wynik miałam pozytywny, tzn. nie stwierdzono żadnych zmian na trzustce. Pozostałe wyniki bardzo dobre. Do tej pory jestem na diecie beztłuszczowej. Czy okazjonalnie można wypić piwo albo dobry alkohol?

KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Wypicie okazjonalne niewielkiej ilości alkoholu, ale podkreślam okazjonalnie (raz na tydzień, dwa) i w niewielkiej ilości (małe piwo, lampka wina), nie powinno raczej spowodować ponownie ostrego zapalenia trzustki. Ale oczywiście nikt tego Pani nie zagwarantuje. Może Pani niestety tak mocno reagować nawet na niewielkie ilości alkoholu, że jednak do tego zapalenia może dojść. Taka może być reakcja Pani organizmu i niestety nie ma Pani na to wpływu. Tylko na własne ryzyko może Pani spróbować spożyć alkohol.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy