Ostre zapalenie trzustki a alkohol

W listopadzie ubiegłego roku przeszłam ostre zapalenie trzustki spowodowane piciem alkoholu. Skończyło się to pobytem w szpitalu, oczywiście kroplówki, głodówka. Po pięciu dniach zrobiono mi wyniki, amylaza i lipaza unormowały się. Postanowiłam zrobić TK z kontrastem. Wynik miałam pozytywny, tzn. nie stwierdzono żadnych zmian na trzustce. Pozostałe wyniki bardzo dobre. Do tej pory jestem na diecie beztłuszczowej. Czy okazjonalnie można wypić piwo albo dobry alkohol?

Wypicie okazjonalne niewielkiej ilości alkoholu, ale podkreślam okazjonalnie (raz na tydzień, dwa) i w niewielkiej ilości (małe piwo, lampka wina), nie powinno raczej spowodować ponownie ostrego zapalenia trzustki. Ale oczywiście nikt tego Pani nie zagwarantuje. Może Pani niestety tak mocno reagować nawet na niewielkie ilości alkoholu, że jednak do tego zapalenia może dojść. Taka może być reakcja Pani organizmu i niestety nie ma Pani na to wpływu. Tylko na własne ryzyko może Pani spróbować spożyć alkohol.