Parcie na odbyt we wczesnej ciąży

Witam, czy w pierwszych tygodniach ciazy normalne jest uczucie parcia na odbyt?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane przez Panią uczucie może być wynikiem ucisku powiększającej się macicy na odbytnicę ale także może być wynikiem zaparć, które często pojawiają się w ciąży. Sugeruję tak zmodyfikować dietę, by spożywała Pani dużo pokarmów bogatych w błonnik. Niezwykle ważne jest także spożywanie dużej ilości płynów. O szczegółach proszę porozmawiać ze specjalistą ginekologiem.