Pęknięcie zęba po leczeniu kanałowym

Witam 10 lat temu miałam zrobiony ząb kanałowy szóstkę w ciągu tych lat miałam w tym zębie 3 razy wymieniany kompozyt ostatnio znowu się rozszczelnił po rozwierceniu zęba juz pod sam koniec okazało się ze jest pionowe pęknięcie korony ,na prześwietleniu okazało się ze mam tylko jeden kanał opracowany zamiast trzech moje pytanie czy to było winą pęknięcia zęba czy częste wymienianie kompozytu mogło spowodować takie pęknięcie ?ząb został usunięty dziękuje za odpowiedz

Ząb leczony kanałowo (nie wnikam czy prawidłowo czy nie) jest dużo słabszy od zęba z zachowaną miazgą. A wynika to z tego, że aby doszło do zapalenia miazgi to najczęściej proces próchnicowy jest rozległy i obejmuje sporo twardych tkanek zęba, które trzeba usunąć. Następnie same etapy leczenia kanałowego, jak trepanacja i opracowanie komory zęba dodatkowo ten ząb osłabiają. Kolejnym czynnikiem wpływającym na to że takie zęby są słabsze to brak płynu kanalikowego z zębinie i brak jej odżywiania. A na koniec sama odbudowa korony zęba po leczeniu kanałowy z wykorzystaniem kompozytu. Jeśli ściany zęba są zbyt cienkie to zastosowanie kompozytu jako całej bryły wypełniającej przestrzeń między ściankami zęba powoduje, że nagryzanie czegokolwiek na ten ząb rozpiera te ścianki a kompozyt działa tutaj jak klin. Zastosowanie techniki warstwowej przy odbudowie kompozytem nieco zmniejsza ten problem ale go nie likwiduje. Dlatego w wielu przypadkach odbudową z wyboru jest zastosowanie endokoron (nakładów) kompozytowych. Co często też wiąże się z obniżeniem osłabionych ścian zęba. Do tego dochodzą jeszcze nieprawidłowości zgryzowe, bruksizm itd. Dlatego w Pani przypadku zapewne wiele czynników miało wpływ na utratę tego zęba. Nieprawidłowe opracowanie i wypełnienie kanałów nie miało na to wpływu. Czy zbyt częste wymiany kompozytu w ciągu 10 lat miały na to wpływ? Zapewne tak, ale ciężko to określić. Ja osobiście usuwam kompozyt w pobliżu tkanek zęba przy użyciu mikroskopu więc utrata tych tkanek jest minimalna albo nie ma jej wcale. Warto jeszcze powiedzieć bo o tym Pani nie napisała jaki jest stan higieny jamy ustnej i czy wymiany kompozytu nie miały związku z próchnicą wtórną. Dlatego na tak postawione przez Panią pytanie nie można dać jednoznacznej odpowiedzi.

Witam!
Każdy ząb po leczeniu kanałowym staje się bardziej kruchy (ilość opracowanych kanałów nie ma tu znaczenia,raczej to,że ząb jest po prostu martwy...)W Pani wypadku doszła jeszcze kilkukrotna wymiana wypełnienia,czyli dodatkowy ubytek tkanek własnych zęba i to sprawiło,że ząb nie wytrzymał... Pozdrawiam.K.Wierzbowska