Permanentny smutek i zły nastrój a depresja

Witam, od dłuższego czasu nie czuję radości z tego co robię, miałam wiele zainteresowań teraz nie mogę się na żadnym skupić, żadne z nich nie przynosi mi radości, unikam kontaktu z ludźmi, mam wrażenie, że jestem bezużyteczna i moje życie do niczego nie prowadzi, denerwuję się częściej niż kiedyś. Dochodzi do tego permanentny smutek i praktycznie ciągle zły nastrój. Zmagam się z tym od czasu szkoły gdy rówieśnicy zupełnie mnie odtrącili i musiałam z niej zrezygnować. Czy to może być depresja?

Dzień dobry, tak objawy, które Pani przedstawia mogą świadczyć o depresji, dystymii (długotrwale obniżony nastrój) lub o innych jeszcze zaburzeniach/problemach w funkcjonowaniu.
Sugerowałabym Pani skontaktowanie się ze specjalistą psychoterapeutą o wykształceniu psychologicznym lub lekarzem psychiatrą, żeby postawić trafną diagnozę i rozpocząć leczenie.
Jedną ze skutecznych metod leczenia depresji, ale też pracy z obniżonym nastrojem, złością czy poirytowaniem jest terapia poznawczo-behawioralna. Zwykle terapia depresji trwa 12-20 sesji, ale wszystko zależy od nasilenia problemu i pracy własnej pacjenta. Terapeuta na początku pracy powinien z Panią ustalić jak długo może trwać leczenie.
Zauważenie i nazwanie problemu to już pierwszy krok na drodze do zmiany. Trzymam kciuki za to, żeby się udało Pani znaleźć sposób i poprawić jakość swojego życia.

Witam,
Zwykle nie można jednoznacznie określić jak długo będzie trwać leczenie nastrojów depresyjnych. Jednak bardzo ważne jest aby zdecydowała się Pani na długoterminową psychoterapie. Moją uwagę zwróciło, ze ma Pani za sobą trudne doświadczenia, odrzucenie przez rówieśników. Budowanie zaufania do ludzi, otwieranie się na nich wymaga czasu, dlatego piszę, że terapia może potrwać dłużej. Bardzo ważne jest w Pani sytuacji praca psychoterapeutyczna w obszarze smutku i zaufania. Życie daje dużo radości, gdy można je dzielić z innymi.