Jak rozpoznać depresję od smutku?

Jak odroznic depresje od zwyklego zalamania? Od dlugieo czasu nie moge na siebie patrzec, nie widze dla siebie zadnej przyszlosci. Dwa tygodnie temu zostawil mnie narzeczony i wszystko mnie przygniotlo. Nie chce mi sie zyc, ale zyje z dnia na dzien chociaz coraz czesciej mysle zeby nalykac sie tabletek. Moze jesli nie umre to do mnie przyjdzie? Przed znajomymi udaje ze jest ok chociaz coraz ciezej mi sie ukrywac. W domu non stop placze. Nalozyly sie do tego problemy finansowe i na uczelni.

Witam Panią, dla mnie różnicujące jest czas trwania obniżonego nastroju i tak do ok. 8 mies. to dystymia ( nazwijmy roboczo zwykłe załamanie), natomiast jeżeli stan obniżonego nastroju utrzymuje się dłużej i utrwala się czy pogarsza to możemy podejrzewać że to depresja. Zastrzegam, że to jest praktyczne podejście i mam nadzieję, że to rozjaśni Pani jakoś temat. W przypadku depresji o podłożu psychogennym jak również dystymii metodą leczenia jest psychoterapia :). Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka

Czym różni się depresja od chwilowego załamania? Intensywnością, rozległością i czasem trwania objawów. Negatywne emocje i lęki są w depresji bardzo intensywne, trwają długo, a momenty ulgi zdarzają się bardzo rzadko (lub wcale).
Aby mówić o depresji wymienione dalej objawy muszą występować minimum 2 tygodnie. Najbardziej charakterystyczne dla depresji jest poczucie niemocy oraz bezradność, bezwartościowość, niechęć do samego siebie, tendencja do obwiniania się o wszystko i poczucie bycia gorszym. Depresja może przejawiać się w nadmiernej senności lub przeciwnie bezsenności (typowe zwłaszcza wybudzanie ranne z niemożnością ponownego zaśnięcia). Może również łączyć się z lękami lub nadmiernym rozdrażnieniem. Towarzyszyć jej mogą zmiany w łaknieniu - objadanie się lub zanik apetytu, brak zainteresowania czynnościami, które do tej pory sprawiały przyjemność i trudności z koncentracją. Rekomenduję konsultację u psychiatry, jeśli myśli samobójcze nasilą się. Pomoc w leczeniu depresji otrzyma Pani ze strony psychiatry lub/i psychoterapeuty.

często jest tak, że sam Pacjent nie jest w stanie zdiagnozować ani przeprowadzić diagnostyki depresji, jej rodzajów, dystymii, reakcji dezadaptacyjnych. Wydaje się najwłaściwszym postępowaniem będzie wizyta u psychiatry-celem przeprowadzenia dokładnej diagnostyki, przeprowadzenia badań dodatkowych (psychologicznych, laboratoryjnych) oraz wdrożenia leczenia.

Szanowna Pani, depresję od smutku odróżnia przede wszystkim nasilenie trudnych emocji oraz czas ich trwania. Pisze Pani, że 2 tygodnie temu zostawił Panią narzeczony - czy przed tym wydarzeniem czuła się Pani dobrze? Jeżeli tak, jest duże prawdopodobieństwo że Pani aktualny stan jest spowodowany przede wszystkim żalem i żałobą po rozstaniu. Nie zmienia to jednak faktu, że wizyta u psychologa Pani pomoże. Rozmowa z kimś takim może byc dla Pani mocno wspierająca. Pozdrawiam