Czy wskutek utraty bliskich osób można zachorować na depresję?

Witam. Czy na wskutek smierci bliskich osob moglam zachorowac na depresje? 2 lata temu zmarl moj chlopak,rok wczesniej Tata,rok temu babcia..przez ten czas mialam obnizony nastroj,niechcialo mi sie zyc,w grudniu 2016r, lezalam w szpitalu poniewaz przedawkowalam lekami, mysli samobojcze..czy w tym przypadku to depresja? Do tej pory obnizony nastroj,

Dzień dobry.

Uważam, że ciężko w sposób jednoznaczny, po kilku napisanych przez Panią zdaniach stwierdzić tak poważną chorobę.

Proponuję wizytę u psychiatry celem jej potwierdzenia tudzież wykluczenia, a także u psychoterapeuty, z którym będzie Pani mogła pracować nad swoim nastrojem, myślami itd.

Sytuacje, które skrótowo Pani opisuje są niebywale traumatyczne i budzące wiele trudnych emocji.
Z całego serca polecam Pani zadbanie o siebie i swoje zdrowie.
W/w specjaliści na pewno znajdą sposób, żeby Pani pomóc.

Życzę odwagi i powodzenia,
Dariusz Pysz-Waberski

Witam,

jak najbardziej- sytuacje utraty bliskich osób mogą wywołać reaktywne obniżenie nastroju- i gdy utrzymują się dłużej przejść w depresję.
Obniżony nastrój w reakcji żałoby nie jest stanem chorobowym- jednak gdy objawy nie mijają a przygnębienie utrzymuje się długo warto by zasięgnąć porady psychiatry. Myśli samobójcze i próba odebrania sobie życia są bezwzględnymi wskazaniami do podjęcia leczenia

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Witam, ma Pani za sobą bardzo trudne doświadczenie, utraciła Pani bliskie sobie osoby. Obniżony nastrój, smutek jest częścią przeżywanej żałoby. Czas w jaki dochodzimy do równowagi jest kwestą indywidualną. Czasem może przerodzić się w zaburzenia depresyjne. Aby to stwierdzić potrzebna jest konsultacja w Poradni Zdrowia Psychicznego, pomoc psychiatryczna i psychologiczna, psychoterapia. Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry. Obecnie odchodzi się od teorii, że istnieje tzw. reaktywna depresja, tzn. depresja pojawiająca się na skutek trudnych wydarzeń. Smutek i obniżony nastrój mogą być spowodowane ciągle trwającym procesem żałoby - utraciła Pani 3 bliskie osoby rok po roku. Być może więc Pani samopoczucie jest spowodowane jeszcze nie dokończoną żałobą. Jednoznaczną diagnozę może postawić wyłącznie lekarz psychiatra i proponuję, by udała się Pani na wizytę, a niezależnie od tego warto poszukać psychologa / psychoterapeuty, który pomoże Pani poradzić sobie z utratami i odbudować życie - już bez tych bliskich osób. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Natalia Słowik
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA