Pierwsza wizyta u psychiatry a konieczność poruszania ważnych kwestii

Witam,od 3lat zmagam się z depresją (nie zdiagnozowaną,nigdy nie byłam u lekarza)chciałam sama sobie poradzić,jednak nie jest dobrze.Postanowiłam w końcu wybrać się do specjalisty.Umówiłam się z psychiatrą,zebrałam ostatki sił i zadzwoniłam.Jestem przerażona!co ja zrobiłam.Nie poradzę sobie.Boję się pytań,na które nie będę chciała odpowiadać.Nie chcę poruszać pewnych kwestii ale są one kluczowe w problemie.Z tego względu tak zwlekałam.Czy DR może pomóc bez konieczności poznawania pewnych spraw?

Dzień dobry!

Jest możliwe przepisanie leków antydepresyjnych jedynie na podstawie objawów, nie znając pełnej historii życia pacjenta. Może być to dla Pani krok w dobrym kierunku, osłabienia lekami przykrych objawów i poprawienia nastroju.

Ważną częścią leczenia depresji jest jednak również odzyskanie zaufania do ludzi i świata, gotowość do przyjmowania pomocy i przy wsparciu specjalisty zaopiekowania się bólem duszy.
Najlepszą metodą leczenia depresji jest łączenie przyjmowania leków z psychoterapią. Jak sama Pani zauważa, PRZYCZYNĄ i kluczową kwestią Pani problemów są pewne wydarzenia, wspomnienia, być może traumatyczne doświadczenia z przeszłości. Dla pełnego powrotu do zdrowia i dobrej kondycji psychicznej może być właśnie powrót do tych wydarzeń, uporządkowanie ich, rozwiązanie problemów i wątpliwości, które niezałatwione w przeszłości, towarzyszą Pani do dziś.

Psychoterapia prowadzona jest zazwyczaj przez psychologów, a nie psychiatrów i jest procesem, który trwa dłuższy czas. W toku spotkań to Pani będzie decydować, na jakie wyznania jest gotowa, jakie kolejne wspomnienia chce Pani wyjawić w gabinecie, a na co potrzebuje Pani jeszcze więcej czasu.

Pozdrawiam!

Gabinet psychiatry nie zawsze jest miejsce gdzie jest przestrzeń na wgłębianie się we wszystkie obszary trudności w sposób dogłębny. Zwykle jest to miejscxce na rozmowę o objawach a nie o przyczynach.Tutaj bardziej proponowałabym gabinet psychologa, psychoterapeuty. Dobre efekty w depresji daje współgranie psychoterapii z farmakoterapią

Witam Panią,
obawiam się, że bez otwartej rozmowy z psychiatrą wizyta nie będzie miała większego sensu. Psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów obowiązuje tajemnica zawodowa. Leczenie objawowe za pomocą leków może zmniejszać nasilenie pewnych dolegliwości, ale bez Pani aktywnego udziału w rozwiązaniu problemów może być nieskuteczne. Domyślam się, że bardzo trudno Pani zaufać...Proszę spróbować powiedzieć tyle, ile Pani potrafi. Jeśli poczuje się Pani zrozumiana i trochę zechce zaufać lekarzowi może na kolejnej wizycie pomyśli Pani o psychoterapii?
Pozdrawiam