Plamienie zamiast miesiączki i brak współżycia - co to oznacza?

Witam, mam 19 lat. Od 3 lat stosowałam antykoncepcję w postaci pigułek (Y***), od 4 miesięcy nie stosuję tabletek i miałam okres już dwa razy, w odstępach mniej więcej co 47-50 dni. Teraz minęło już jakieś 53 dni od ostatniego okresu, a u mnie pojawiło się jakieś dziwne plamienie, takie lekko brązowe, czasem z krwią, i trwa już czwarty dzień. Od ok. 10 miesięcy nie uprawiałam seksu, więc to niemożliwe, żebym była w ciąży... Stosowałam ostatnio dietę, ale nie żadną ostrą, tylko zdrową, mięso i warzywa. Prawie niczym się też nie stresowałam w ostatnim czasie. Wyjeżdżałam ostatni raz półtora miesiąca temu za granicę na 3 dni i właśnie przed tym wyjazdem miałam okres, koniec tego okresu miałam na tym wyjeździe - właśnie wtedy chciałam współżyć z chłopakiem, ale nie mieliśmy zabezpieczenia, więc zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Doszło jedynie do zbliżenia oralnego między nami. Chciałabym wrócić ponownie do tabletek, ale wiem, że powinnam wziąć pierwszą w pierwszym dniu cyklu, ale wzięłam w końcu w trzecim dniu plamienia (rano), bo byłam na początku przekonana, że zaczyna mi się okres, jednak okresu ani śladu tylko to plamienie. Czy to normalne? Czy mam brać dalej tabletki tak, jak zaczęłam? Czy to plamienie jest normalne po tym odstawieniu tabletek? Nie bardzo mam, jak udać się teraz do mojego ginekologa, ponieważ jutro wyjeżdżam nad morze. Proszę o pomoc, bo zaczynam się martwić, co ze mną jest nie tak.
19 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jeżeli nie jest Pani aktywna seksualnie, to nie ma podstaw do przypuszczania, że jest Pani w ciąży. Tak długie cykle zdecydowanie są wskazaniem do rozpoczęcia leczenia hormonalnego.

Jak sama Pani słusznie zauważyła, tabletki należy przyjąć między 1 a 5 dniem cyklu, przy czym optymalnym momentem jest właściwie pierwszy dzień krwawienia.

W obecnej sytuacji, gdy zdecydowała się Pani na rozpoczęcie przyjmowania tabletek w trakcie plamienia, proszę ich nie odstawiać, tylko kontynuować ich przyjmowanie do końca blistra. Przez cały ten czas powinna także Pani stosować dodatkowe metody antykoncepcji, gdyż nie mamy pewności, czy była to prawdziwa miesiączka i czy antykoncepcja jest całkowicie skuteczna.

Samej przyczyny krwawienia nie jestem w stanie ustalić bez badania ginekologicznego. Być może jest to objaw zaburzeń hormonalnych lub przeżyć związanych z wyjazdem. Jeżeli nie ma Pani objawów towarzyszących, może Pani jechać na wakacje i cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem. Po powrocie wskazana będzie wizyta u ginekologa, który wyjaśni przyczynę zaburzeń miesiączkowania.

Pozdrawiam